hlavicka

Aktuality

14.2.2019 - 21.03

Přátelé, kamarádi, drazí Bohemkáři,

 

stýská se vám po Bohemce? Těšíte se na nový ročník? Své čekání můžete ukrátit již v dubnu, chystá se něco, co tu ještě nebylo!

Jiří Pavlica pozval do svého pořadu na TV Noe Jak potkávat svět Honzu Staňka s jeho Alikvotním sborem Spektrum. Povídat si budou o alikvotním zpívání a fenoménu sborového zpěvu. Součástí pořadu by měl být i krátký vstup o festivalu Bohemia cantat a společné zpívání písničky Spirit of God.

A proto – všichni jste srdečné zváni k účasti na natáčení, které se uskuteční

 

ve středu 3. dubna 2019 od 19:30 hodin

v Salesiánském divadle, Kobyliské nám. 640/11, Praha 8

 

Pokud se chcete natáčení zúčastnit, vyplňte prosím registraci na tomto odkazu.

REGISTRACE

Natáčení bude předcházet generální zkouška od 17:45 hodin, prosíme tedy ty z vás, kteří se chtějí zúčastnit nácviku alikvótního zpívání, aby přišli v 17:30. Pokud nechcete nebo nemůžete přijít na zkoušku, a chcete pobýt jen v roli diváka a na závěr si zazpívat, stačí, když přijdete včas před večerním představením.

Notový záznam Spirit of God - Odkaz ke stažení not dostanete během března. Spolu se Spektrem a Honzou Staňkem si při ní budete moci také zaalikvotit.

Logistické okénko:

Součástí formuláře je kolonka pro ty z vás, kteří by byli ochotni pomoci ostatním kolegům s dopravou. Víme, že logistický problém pro řadu z vás může uprostřed týdne na cestě do Prahy a z Prahy vzniknout, proto pokud můžete nabídnout dopravu nebo naopak byste rádi přijeli, ale máte problém s dopravou po natáčení domů, napište na hponik@seznam.cz, pokusíme se propojit řidiče s posádkami.

Nedaří-li se vám registrace přes formulář, napište na hponik@seznam.cz, vyřešíme to.

Pozvěte k účasti i své přátele z vašich sborů, kteří třeba ještě na Bohemce nebyli, ať mají možnost zažít spolu s námi tu jedinečnou atmosféru. Nechť taktéž vyplní registraci. Každý účastník, který přijde v tričku s logem Bohemia cantat, má na akci vstup zdarma. ?

Pokud jste snad o pořadu Jak potkávat svět ještě neslyšeli a chtěli byste se podívat, jak vypadá, zde je odkaz na 45. díl z října 2016, ve kterém vystoupil Bohemiachor:

https://youtu.be/LfaExtclhd4

 

Těšíme se na vás.

Váš tým Bohemia cantat

 

POZVÁNKA od Honzy Staňka

Alikvotní zpívání je doposud nepříliš známý způsob zpěvu, při kterém nastavením pusy zpěvák vytvoří kromě normálního zpěvného hlasu ještě zřetelný alikvotní tón. Ten se podobá tónu flétny. Jeden člověk tak zpívá dvojhlasně! Při troše tréninku je možné alikvotně zpívat i melodie.

Tento způsob zpěvu byl odpradávna praktikován ve střední Asii a teprve ve druhé polovině uplynulého století se rozšířil i do Evropy. Zde se postupně vyvinula jeho mírně odlišná forma a také byly v sedmdesátých letech učiněny první pokusy použít tento způsob zpěvu i ve sboru.

Já jsem poprvé slyšel alikvotní sbor (Christiana Bollmana) až v roce 1995, ale již od první minuty poslechu jsem věděl, že si chci také založit alikvotní sbor. A tak po čtyřiadvaceti letech hledání a prošlapávání různých slepých uliček vedu již šestnáctým rokem relativně úspěšný alikvotní sbor Spektrum http://www.alikvotnispektrum.cz/ .

Naše zpívání se od jiných alikvotních sborů liší. Všichni zpěváci Spektra umí zpívat tzv. polyfonně – umí současně měnit základní i alikvotní tón a vědí, jaký alikvotní tón právě zní. Je to výsledek dlouhodobého cvičení a umožňuje nám „kouzlit“ se zvukem sboru i v běžných sborových skladbách. Nevím o žádném jiném sboru na světě, který by šel touto cestou a uměl to také tak.

V pořadu „Jak potkávat svět“ si s Jiřím Pavlicou a zpěváky Spektra budeme povídat o mé cestě od fyzika ke sbormistrovi, o posedlosti zpíváním a dirigováním, o některých objevených slepých uličkách a i o nějakých úspěších. Se Spektrem předvedeme několik ukázek, naučíme publikum zazpívat alikvotní tón a hned jej i použít i v písničce.

Večer bude mít formu besedy, společného zpívání a rádi odpovíme i na vaše případné otázky. Kamer se netřeba bát, budou relativně nenápadné. Pořad není v přímém přenosu a tak je možné záznam sestříhat.

 

Těšíme se na setkání s Vámi.

Jan Staněk a Spektrum

 Dnes je pátek 22.2.2019

Nepřehlédněte:

Moje přihláška

Zapomněl/a jste některý z údajů? Pokračujte zde.

Chcete zasílat všechny nové aktuality a změny?


Váš e-mail:

povolit zastavit

Partneři festivalu:
logo_kraj

univ_m
© 2003 - 2019 BOHEMIA CANTAT LIBEREC
společně vytvořili: Tomáš Berdych a Jiří Zenkl