Ateliér 1

Lux aeterna

Sbormistr: Tereza Válková

Tomás Luis de Victoria (1548–1611): Lux aeterna
Eriks Ešenvalds (* 1977): Lux aeterna
Giovanni Francesco Annerio (1569–1630): Lux aeterna
Maurice Duruflé (1902–1986): Lux aeterna (s velkými varhanami!)
Jakub Kubín (* 1991): In Paradisum

„…a světlo věčné ať jim svítí“ plný naděje, spojující renesanci, baroko a současnost.

Lux aeterna, antifona k přijímání, která je součástí requiem, mše za zemřelé. I když by se mohlo zdát, že se jedná a pochmurné až depresivní téma, opak je pravdou. Lux aeterna je tou nejvíce nadějeplnou částí celé zádušní mše. Jejím poselstvím je milosrdenství a oplývá hlubokým citem, který po staletí inspiroval hudební tvůrce ke kompozicím plným světla a křehké krásy.

Ateliér 2

Karpatské zpjevanky - ženský ateliér

Sbormistr: Jurij Galatenko

Jaroslav Dostalík "Jánské písně"
Jan Vičar "Konopa"
Jiří Pospišil "Dybych byla jahodú"
Ihor Šamo "Divyč-Večir"
ukrajinská lidová "Plyne kača po Tysyni" (Pikardijská tercie)

Baví vás hudební  variace soudobého přístupu na lidové motivy? Máte rádi (po)mezní situace? Máte rádi variabilitu lidové písně, hravou hudební architekturu? A vůbec...rádi si hrajete ?
Přijďte se přesvědčit, že hudba nemá hranice ani v čase, ani v prostoru….

Do oblasti Karpat jsou zasazeny všechny hudební motivy   atelieru  KARPATSKÉ ZPJEVANKY.

Intonace se láme synkopama, zrcadlí tak horské štíty Karpat  a staví do kontrastu malebné melodie z údolí pod nimi. Nabídneme hravé prvky táhnoucí se pohořím  přes Slovensko až na Ukrajinu, pestré motivy ze slováckého pomezí, či malebná vlnění melodií z  oblasti moravské.
Krajové písně vypráví své příběhy zasazené hluboko do země  slovanské. Mystickým jazykem a hloubkou hudebního ztvárnění připomínají staré pohanské  zvyky. Jejich zpívané variace nám umožní vrátit se ke svým kořenům a vzpomenout tak doby dávno minulé, vázané na naše předky a umožní nám propojit minulost se současností….není právě toto posláním hudebního umění?

Ateliér 3

Láska v písni

Sbormistr: Josef Surovík

Tereza Surovíková - Soulad lásky
Tereza Surovíková - Zazpívaj, slavíčku
Petr Koronthály - Hory, hory - 1. část.
Javier Busto - Segastipean
Philip Stophord - Lully Lulla Lullay

Pro tento ateliér jsem vybral díla soudobých autorů, dvou českých a dvou zahraničních. Nacvičíme spolu dvě skladby od Terezy Surovíkové, Soulad lásky (na text z Šalamounovy Písně písní z části Tajemství lásky) a úpravu nádherné slovácké lidové písně Zazpívaj, slavíčku. Druhým českým skladatelem bude Petr Koronthály, z jehož cyklu Hory, hory jsem vybral stejnojmennou 1. část. Zahraniční sborová skladatelská scéna bude pak v našem programu zastoupena jmény Javier Busto a Philip Stopford. Od úspěšného baskického skladatele Busta nás čeká barvitá náladová skladba Sagastipean, od britského autora Stopforda pak ukolébavka Lully, Lulla, Lullay, vycházející z textu o vraždění neviňátek.

Ateliér 4

Československé lidovky a popiny ve vlastním nálevu

Sbormistr: Luboš Hána

doplníme co nejdříve - zatím si zobrazte více

Na letošní Bohemku bych chtěl opět přivézt nějaké své sborové úpravy, které budou vznikat na míru našeho ateliéru. Zda to bude tak jako v roce 2018 věnované pouze písním lidovým a nebo se mezi ně rovnou vetře i nějaká ta „popina“, zatím ještě nevím. Ať tak či onak, moderní harmonie a svůdné taneční rytmy by měly být jejich společným jmenovatelem.

Předpokládané části:
1. Intro
2. Pragmatická o životě
3. O hledání a … hledání
4. Jedna rozverná
5. Další zádumčivá
6. Ve víru tance

Ateliér 5

Singing around the world

Sbormistr: Josep Vila Jover

Michael Engelhardt - Gaudete
Gunnar Erikkson - Gjendines Badnlat
Lluis Ma Millet - La sardana de l’abril
James Erb - Shenandoah
Alberto Grau - Son de la loma

Populární hudba je skutečnou kulturou a duší všech zemí světa. V tomto workshopu se seznámíme s některými z těchto pěkných populárních písní a zazpíváme si je. Přidejte se k nám a užijte si to! Pojďme si společně zazpívat!