Festival Bohemia cantat se zrodil v Havlíčkově Brodě v roce 1989 jako nesoutěžní festival sborového zpěvu, který nabídne šest ateliérů různého hudebního zaměření.
Matkou festivalu se stala Alena Veselá - později Konrádová, duchovním otcem a spoludramaturgem Jan Novotný a organizační rodinou havlíčkobrodský smíšený pěvecký sbor Jasoň s Alenkou v čele. Prvních deset ročníků prožil v Havlíčkově Brodě a vzhledem ke třem ročním přestávkám se desátý ročník konal v roce 2001.
Po další roční přestávce převzal péči o tohoto desetiletého (třináctiletého) drobečka Jan Staněk - též člen dramaturgické rady a přestěhoval ho do Liberce. První liberecká "bohemka" se konala v roce 2003.
Přehled všech sbormistrů, kteří vystupovali na festivalu.
Giovanni Gabrieli - Lieto Godea
Orlando Di Lasso- O la, o che bon eccho!
Tomás Luis De Victoria- Salve Regina
Giovanni Gabrieli - Hodie completi sunt
Jacob Handl - Duo Seraphim
Ludovico Da Viadana - Exsultate justi
V 16. století se benátský Dóže chodil modlit do SanMarca před obrovskou hroudu zlata. A rada deseti vydala dekret, že pokud během bohoslužby varhaníka napadne zajímavé téma, kněz musí počkat, než hudba skončí. Místní vícesborová „concerta“ byla tak populární, že si jejich formu osvojila většina evropských skladatelů. A lidé houfně chodili do SanMarca „na koncert“. Nikde jinde nebyly lepší podmínky pro zrod barokní hudby. Přijďte do ateliéru a budete u toho vzniku osobně. Naplníme spolu prostory jásavou i vznešenou hudbou.
Nejprve vystudovala obor Hra na housle (1996) a Dirigování (1998) na Konzervatoři v Teplicích a následně pak na JAMU v Brně obory Dirigování sboru (2003) u Doc. L. Mátla a Dirigování orchestru (2006) u Doc. E. Skotáka.
Již během studia spolupracovala s různými profesionálními i amatérskými tělesy, např.s Brněnským akademickým sborem, orchestrem Konzervatoře Teplice, Janáčkovým orchestrem JAMU, Moravskou filharmonií Olomouc a s Filharmonií Brno.
V letech 1994-2000 působila v dětském pěveckém sboru CAMELLA v Novém Boru. Od r. 1999 je dirigentkou smíšeného pěveckého sboru VOKÁL Přerov, se kterým se několikrát umístila ve stříbrném a zlatém pásmu v mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc a se kterým pravidelně koncertuje. V letech 2002-2004 byla dirigentkou smíšeného pěveckého sboru LUMÍR v Brně. V letech 2003 - 2010 vedla dětský komorní sbor Kolibříci při Gymnáziu J. G. Mendela v Brně. Od r. 1998 vyučuje na různých Základních uměleckých školách housle a zpěv. Od r. 2006 také pedagogicky působí na Konzervatoři v Brně, kde vyučuje hudební teorii a diriguje velký školní sbor, se kterým pravidelně vystupuje. Od roku 1999 vede v Brně speciální pěvecký sbor Sebranka, kde aplikuje nové postupy výuky zpěvu dospělých nezpěváků.
Hudbě se nevěnuje jenom jako pedagog, ale i aktivně. Zpívá v celorepublikovém pěveckém sboru Bohemiachor a působí v menších hudebních seskupeních (housle, zpěv, klavír).
Josef Říha - Sanctus
Roman Cejnar - Tajná láska
Jiří Teml - Vanitas
Ctirad Kohoutek - Hněvám sa ja, hněvám
Ctirad Kohoutek - Nevybírej, nepřebírej
Ctirad Kohoutek - Laštověnka lítá
Jan Vičar - Spala som na seně
Otmar Mácha - Maryánek
Pojďme spolu rozvířit pomalu usedající prach v hudební skříni a znovu objevit méně známé perličky české hudby 20. století. Veselé i smutné, vážné i nevážné. A možná tak i znovuobjevíme některé zapomenuté české hvězdy.
Ráchel Skleničková se narodila 21.6.1992 v Praze. V roce 2003 nastoupila na Gymnázium Jana Nerudy v Praze, kde studovala dva obory: klavír u MgA. Růženy Učňové a zpěv u MgA. Magdalény Bělohlávkové.
V roce 2006 zahájila studium na Konzervatoři Jana Deyla a střední škole pro zrakově postižené (je zcela nevidomá), kde studovala hlavní obor klavír u MgA. Jany Köhlerové a druhý obor zpěv u MgA. Naděždy Ostřanské.
R.2011 se zúčastnila koncertu vítězů v oboru klavír na soutěži The Very Special Art ve Washingtonu, kde byla vybrána jako jedna ze tří vítězů.
V Čechách se s úspěchem zúčastnila též několika soutěží, hlavně v oboru klasický klavír.
Vystupovala s úspěchem na festivalech Prague Proms a Pražské jaro s . klavírním koncertem L. van Beethovena.
R. 2015 byla hostem 18. ročníku festivalu Spannungen pořádaného Larsem Vogtem v německém Heimbachu.
Od června r. 2014 je absolventkou Konzervatoře Jana Deyla v oboru hry na klavír a obdržela titul DiS. Poté studovala klavírní hru na pražské HAMU pod vedením Prof. Ivana Klánského a Prof. Františka Malého, kterou dokončila v r. 2021.
V létě 2017 vydala CD v rámci projektu Kalkant podporovaného Českým národním symfonickým orchestrem mezi sedmi dalšími mladými umělci.
V ak. Roce 2018-2019 studovala v Helsinkách v rámci programu Erasmus na Sibeliově akademii pod klavírním vedením prof. Hanny Aho. K dispozici tam ovšem bylo i vzdělání v oblasti sborové hudby a severských pěveckých technik a hry na folklorní nástroje (skandinávské housle či kantele).
Ačkoli jejím hlavním oborem je klavír, odvážně laškuje i s jinými obory, např. v minulosti klasickým zpěvem – v tomto oboru maturovala v r. 2013 - a v současnosti popovým i jazzovým zpěvem, což uplatnila např. při televizních přenosech ve spolupráci s nadací Světluška v duetech se slavnými osobnostmi jako např. Tomášem Klusem, skupinou Čtyřtet nebo Miro Žbirkou, se kterým vydala v roce 2019 duet Čistý svet. Spolupráce s touto nadací jí nemalým dílem přispěla ke kontaktu se slavnými osobnostmi a později dopomohla ke kariérnímu vzestupu. Také občas komponuje. Sbormistrovství ani dirigování oficiálně vystudované nemá, nicméně má letitou praxi při spolupráci s pěveckým sborem Gabriel, který i diriguje při provádění části repertoáru.
https://www.gabrielos.cz/
Ve volném čase ráda sportuje, cestuje, učí se nové jazyky, např. finštinu, což uplatnila při svých studiích Erasmus, a chodí do přírody.
Jean Sibelius, arr. Ráchel Skleničková - EN ETSI VALTAA
finská lidová - 392 Minä itse
finská lidová - Juokse sinä humma
finská lidová - SYYLLINEN SYLI
Láká vás zažít zemi sobů, sauny a vodky, zemi tisíců jezer? Ponořit se do tajuplné, pro nás již trochu cizokrajné lidové hudby tohoto větrem ošlehaného národa? Čekají vás čtyři lidové písně různých krajů a nálad. Zamotáme si jazyky při učení finštiny a k dispozici na vyzkoušení bude i tradiční lidový nástroj kantele. Ukážeme si také pěveckou techniku kulning, rozšířenou po celé Skandinávii.
Jaroslav Šindler ml. (*1995) se jakožto syn jazzového kytaristy s hudbou setkával již odmalička, aktivně se jí ale začal věnovat až s nástupem na ZUŠ ve 12 letech (hra na klavír). Od roku 2011 studoval jazzový klavír ve třídě Jana Andra, pod jehož vedením působil i ve školní kapele. Zde získané zkušenosti zúročuje mimo jiné v kapele Anny Julie Slováčkové, kde hraje od roku 2017.
V roce 2021 dokončil bakalářské studium na ČZU (Informatika), v roce 2023 absolvoval na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka (Skladba) u Tomáše Sýkory. Částečné spojení těchto dvou oborů nyní využívá při práci redaktora v hudebním nakladatelství Bärenreiter Praha. Letos dokončuje magisterské studium na Universität der Künste Berlin (Jazz-Arrangement/Komposition).
Mimo hru na klavír se mnoho let věnuje sborové hudbě. Prošel sbory Divertimento (sb. Jaroslava Halamová, Tomáš Klima; nynější sbor Dábrlíbap vede Filip Beneš), Beshamonie (sb. Libor Sládek) a Bohemiachor (sb. Vít Novotný). V roce 2015 spoluzaložil mužský sbor HuMuS (dříve Ch-tdž!), který dodnes vede a se kterým v roce 2017 získal titul absolutního vítěze na sborovém festivalu Jirkovský písňovar. Mezi roky 2018 a 2023 působil ve vokálním ansámblu Gentlemen Singers (um. v. Richard Uhlíř), v letech 2022–2023 hostoval jako sbormistr českého gay sboru Doodles (sb. Marek Stanka).
Díky všem těmto zkušenostem v současnosti spolupracuje s řadou vokálních těles a sborů – psaní aranží, konzultace na zkouškách apod. V roce 2022 vedl workshop na Jirkovském písňovaru, kde v následujícím roce usedl v odborné porotě.
švédské lidové - Trilo / Slängpolska efter Byss-Kalle
haitská lidová, arr. Sten Källman / Sten Källman - Papa loko / Rara papiyon
xhoská lidová, arr. Michael Barrett, Ralf Schmitt - Indodana
bulharská lidová, arr. Khristo Todorov - Svatba
moravská lidová - Ej, jedeme, jedeme
Zveme všechny milovníky hudebního cestování ke společnému zpěvuchtivému dobrodružství s dvěma ztřeštěnými průvodci. Čeká nás zájezd plný smíchu, dojímání, rytmického pohupování a hlavně všeobecné pařby!
Náš itinerář bude obsahovat méně známé lidové písně z různých koutů světa ve speciálních „bohemkovských“ úpravách.
Těší se na vás Igor a Jaroušek!
Dita Kosmáková (*1982)
Ještě v Čechách studovala na konzervatoři v Teplicích (obor zobcová flétna) a současně navštěvovala universitu J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde zahájila studium učitelství hudebního oboru. Studium dokončila v roce 2009 na universitě v Dortmundu, kde se především zaměrila na sólový zpěv a sbormistrovství. I v různých kurzech se dále specializovala na práci s hlasem ve sboru. Ve středu jejího zájmu je práce s dynamikou a barvou zvuku, jako i stylově věrná interpretace děl rozličných epoch. Intensivně se zabývá jazzovou a populární hudbou: 2011 studovala na jazzové akademii Glena Bushmanna v Dortmundu a navštěvovala kurzy sbormistrovství rytmické hudby (Matthias Becker, Martin Carbow, Roger Treece, Jens Johansen). 2014 zakončila 3-leté studium na „Complete Vocal Institute“ v Kodani a získala tak jako první z ČR diplom autorizované CVT lektorky.
Už během studia pracovala jako hlasová poradkyně a sbormistryně Dortmundského universitního sboru a podílela se na mezinárodních projektech jako např. „Campus cantat“. V současnosti vede jazzový sbor „Hebbboppers“ právě na Dortmundské universitě, kde zahájila promoční studium v oboru hudební věda, pracuje jako mezinárodní CVT-kouč a je členkou německých a cappella skupin „Stimmrecht“ a „Cayenne“.
Charlie Puth - One Call Away
arr. Moira Smiley - Bring Me Little Water, Sylvie
Erik Bosio - 224
Peter Gabriel - Washing of the Water
Jak již název ateliéru nenápadně naznačuje, pokusíme se nejen nasytit, ale i zapojit tělo a duši. (Rozuměj: těžká tělesná a duševní práce) Odměnou je samozřejmě onen hluboký hudební prožitek, který vás bude hřát po cestě na další sborovou zkoušku.
Populární hudba mě nepřestává učit a fascinovat a tak pevně doufám, že se tu opět potkám se stejně naladěnými odvážlivci.
PS: Tu tělesnou složku berte prosím doslovně, takže vybavte svůj cestovní raneček volným a pohodlným oblečením.
Fotky, tentokrát od Jany Hunterové, jsou rozděleny do galerií po dnech. Asi bude nejlepší začít prvním dnem.
Narodila se v Třebíči. Po studiu na Brněnské konzervatoři (obor klavír) pokračovala ve studiu sólového zpěvu na Akademii staré hudby v Brně a studiu dirigování sboru na Karlově Univerzitě v Praze pod vedením Jiřího Koláře a Marka Štryncla (gregoriánský chorál u Davida Ebena). Poté vystudovala sólový zpěv na Fakultě Umění Ostravské Univerzity. Je absolventkou řady kurzů interpretace staré hudby.
Jako členka a sólistka mnoha vokálních těles zpívala na koncertech a soutěžích po celé Evropě (Itálie, Polsko, Německo, Rakousko, Irsko, Francie atd.). Věnuje se převážně dobově poučené interpretaci hudby starších slohových období.
Od roku 2007 je hlavním sbormistrem souboru Czech Ensemble Baroque, pod jehož hlavičkou založila vokální kvintet specializující se na vrcholnou vokální polyfonii a madrigalovou tvorbu 17. století. V roce 2017 uvedl Quintet premiéru madrigalového cyklu Lukáše Hurníka Poslední léto s Juliet a jako první v ČR natočil úspěšný debutový videoklip k Monteverdiho madrigalu Io mi son giovinetta.
Jako sbormistr nastudovala celou řadu renesančních, barokních a klasicistních vokálně – instrumentálních děl včetně scénických operních produkcí, ale také ryze vokální a a capella programy. Sbor Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové je kladně hodnocen zejména pro svůj dynamický výraz, sólistický potenciál jednotlivých členů a značnou uměleckou flexibilitu. Také proto se sbor dovede účinně uplatnit i v dílech 20. a 21. století (Orff: Catulli Carmina, Stravinský: Svaděbky, Martinů: Kytice, Fleischer: Adappa – světová premiéra opery, Mansurjan: Requiem – česká premiéra, Bernstein: Mass aj.).
Společně se svým souborem několikrát absolvovala Tereza Válková workshop u proslulé vokální skupiny The King‘s Singers i individuální lekce u Paula Phoenixe či Robina Tysona. Kromě domovského orchestru Czech Ensemble Baroque vystoupil a natáčí vokální ansámbl také se souborem Musica aeterna Bratislava, Filharmonie Brno, Filharmonie Olomouc, soubor Dama Dama, B-Side Band s Vojtěchem Dykem a s berlínským orchestrem Akademie für Alte Musik.
Soubor má na svém kontě řadu nahrávek pro Supraphon, Pentaton music (NE), Evidence classic (FR), European Broadcasting Union, Český rozhlas, Českou televizi aj. Od roku 2008 je Tereza Válková lektorkou sborové třídy na Letní škole barokní hudby.
Tomás Luis de Victoria (1548–1611): Lux aeterna
Eriks Ešenvalds (* 1977): Lux aeterna
Giovanni Francesco Annerio (1569–1630): Lux aeterna
Maurice Duruflé (1902–1986): Lux aeterna (s velkými varhanami!)
Jakub Kubín (* 1991): In Paradisum
„…a světlo věčné ať jim svítí“ plný naděje, spojující renesanci, baroko a současnost.
Lux aeterna, antifona k přijímání, která je součástí requiem, mše za zemřelé. I když by se mohlo zdát, že se jedná a pochmurné až depresivní téma, opak je pravdou. Lux aeterna je tou nejvíce nadějeplnou částí celé zádušní mše. Jejím poselstvím je milosrdenství a oplývá hlubokým citem, který po staletí inspiroval hudební tvůrce ke kompozicím plným světla a křehké krásy.
Jurij Galatenko pochází z Ukrajiny. Sbormistrovství se věnoval již na Střední speciální hudební škole M. Lysenka v Kyjevě, následně studoval na Národní hudební akademii Ukrajiny (obor operní a symfonické dirigování). Po ukončení studia spolupracoval s mnoha významnými hudebními tělesy – dirigoval např. Komorní orchestr Státní filharmonie Černigov, Komorní orchestr Státní filharmonie Rivne.
Od roku 2000 je hlavním sbormistrem operního souboru Národního divadla moravskoslezského. Ve spolupráci s divadlem NDM dirigoval např. baletní fantazii A. Dvořáka „Dvořákstory“, světovou premiéru opery M. Musumeciho „Aitna“ nebo operu od Václava Trojana „Kolotoč“.
Dirigoval také Janáčkovu filharmonii na Mezinárodním festivalu Ostravské dny nové hudby či světovou premiéru Eduarda Schiffauera „Brenpartija“ na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkův máj.
Jako sbormistr nastudoval například projekt Kytice od Bohuslava Martinů na Mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl nebo světovou premiéru E. Schiffauera „Jako kmeny stromů“ na MHF Janáčkův máj. Ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií uvedl jako hlavní sbormistr vokálně instrumentální díla významných skladatelů, např. Prokofjeva, Mahlera, Čajkovského, Beethovena, Foerstera a dalších.
V letech 2003-2018 byl sbormistrem Pěveckého sdružení ostravských učitelek. S tímto pěveckým sborem zvítězil v mnoha soutěžích, např. na mezinárodní soutěži v Řecku (2018), Itálii (2017, 2016), Polsku (2014), Německu (2013), Maďarsku (2006) a dalších. V roce 2010 a 2014 vedl sborový ateliér na mezinárodním festivalu „Bohemia Cantat“ v Liberci.
Je uměleckým vedoucím smíšeného pěveckého sboru Canticum Ostrava, jež působí především v projektech soudobé hudby, jako je NODO, Hudební současnost či Ostravské dny nové hudby. V rámci těchto projektů provedlo Canticum Ostrava například díla L.Nona, I.Xenakise, L.Beria, S.Sciarrina, G.F.Haase, G.Ligetiho, O.Messiaena, R.Komorouse, B.Langa nebo A. Háby.
V letech 2000-2018 působil jako externí pedagog na katedře hudební výchovy Ostravské univerzity – vyučoval dirigování sboru, orchestrální dirigování, čtení partitur, hudební teorii pro sbormistry. Působí také jako lektor Celostátních sbormistrovských kurzů. Je pravidelně zván jako porotce celostátních sborových soutěží.
Jaroslav Dostalík "Jánské písně"
Jan Vičar "Konopa"
Jiří Pospišil "Dybych byla jahodú"
Ihor Šamo "Divyč-Večir"
ukrajinská lidová "Plyne kača po Tysyni" (Pikardijská tercie)
Baví vás hudební variace soudobého přístupu na lidové motivy? Máte rádi (po)mezní situace? Máte rádi variabilitu lidové písně, hravou hudební architekturu? A vůbec...rádi si hrajete ?
Přijďte se přesvědčit, že hudba nemá hranice ani v čase, ani v prostoru….
Do oblasti Karpat jsou zasazeny všechny hudební motivy atelieru KARPATSKÉ ZPJEVANKY.
Intonace se láme synkopama, zrcadlí tak horské štíty Karpat a staví do kontrastu malebné melodie z údolí pod nimi. Nabídneme hravé prvky táhnoucí se pohořím přes Slovensko až na Ukrajinu, pestré motivy ze slováckého pomezí, či malebná vlnění melodií z oblasti moravské.
Krajové písně vypráví své příběhy zasazené hluboko do země slovanské. Mystickým jazykem a hloubkou hudebního ztvárnění připomínají staré pohanské zvyky. Jejich zpívané variace nám umožní vrátit se ke svým kořenům a vzpomenout tak doby dávno minulé, vázané na naše předky a umožní nám propojit minulost se současností….není právě toto posláním hudebního umění?
Je zakládajícím sbormistrem pěveckého sboru Cantica laetitia, který vedl do roku 2022, současně řídí i další pěvecká tělesa (celorepublikový sbor Moraviachor a Sonet Vsetín a Český sbormistrovský sbor). Odborná vzdělání získal na Církevní konzervatoři v Kroměříži. V letech 1998-2004 působil jako sbormistr při Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín. V roce 1998 založil dětský pěvecký sbor Cantica Zlín, z jehož absolventů se v roce 2004 utvořilo pěvecké těleso Cantica laetitia. Se svými sbory získává přední ocenění v domácích i mezinárodních soutěžích. (laureát soutěží: Praha,Olomouc, Žilina, Bratislava, IFAS Pardubice. Prijedor-Bosna a Hercegovina, Maasmechelen-Belgie, Varna Bulharsko, Bielsko Biala, Krakow - Polsko, dvě 2. místa - Spittal an der Drau. 3. místo – Llangollen, 3. místo.- Baden) Je často zván, jako lektor sbormistrovských kurzů a porotce národních i mezinárodních sborových soutěžích v České republice i zahraničí. Aktivně se účastnil kurzů AMU Praha (varhanní – Martin Sander, Susan Landale; sbormistrovské – Helmut Frank), sbormistrovských stážích Hochschule der musik Dresden se zaměřením na interpretaci kantát Johanna Sebastiana Bacha (Helmut Riling) a dirigování vokálně instrumentálních děl zaměřených na vrcholný romantismus (Prof Helmuth Rademann). Za dobu svého působení získal Cenu Unie pěveckých sborů – sbormistr – junior (2009), Cenu za příkladnou práci s mládežnickým sborem na FSU Jihlava (2012), Ocenění primátora města Zlína (2014) a Cenu Ferdinanda Vacha (2019). Jedním z jeho projektů byla Dětská opera Zlín (2011-2016), se kterou provedl např. operu B. Brittena Malý kominíček nebo Broučky Václava Trojana. Jiřího Temla Čert a Káči. Je členem odborných rad Nipos-Artama pro dětské sbory a sbory dospělých. Je korepetitorem a dirigentem v Městském divadle. Zlín.
Tereza Surovíková - Soulad lásky
Tereza Surovíková - Zazpívaj, slavíčku
Petr Koronthály - Hory, hory - 1. část.
Javier Busto - Segastipean
Philip Stophord - Lully Lulla Lullay
Pro tento ateliér jsem vybral díla soudobých autorů, dvou českých a dvou zahraničních. Nacvičíme spolu dvě skladby od Terezy Surovíkové, Soulad lásky (na text z Šalamounovy Písně písní z části Tajemství lásky) a úpravu nádherné slovácké lidové písně Zazpívaj, slavíčku. Druhým českým skladatelem bude Petr Koronthály, z jehož cyklu Hory, hory jsem vybral stejnojmennou 1. část. Zahraniční sborová skladatelská scéna bude pak v našem programu zastoupena jmény Javier Busto a Philip Stopford. Od úspěšného baskického skladatele Busta nás čeká barvitá náladová skladba Sagastipean, od britského autora Stopforda pak ukolébavka Lully, Lulla, Lullay, vycházející z textu o vraždění neviňátek.
Luboš Hána (* 1973) byl "odchován" ústeckou pedagogickou fakultou, kde se mu dobré sborové mravy snažil vštípit prof. Tomáš Fiala a prof. Jiří Holubec. Již více, než dvacet let se tamtéž pokouší rozdělit se studenty o své zážitky s hudbou, získané na různých sborových soutěžích, workshopech, festivalech a projektech. I přes svůj vřelý vztah ke klasické sborové tvorbě, je to vždy nakonec hudba populární, která je příznačná pro sbory s nimiž pracuje (Komorní sbor VENTILKY - ZUŠ Jirkov, Komorní sbor NONA - PF UJEP Ústí nad Labem). Je duchovním otcem sborového festivalu Jirkovský Písňovar, který je zaměřen (jak jinak…) na hudbu populární.
Jindřich Brabec - Motlitba pro Martu
David Stypka - O lítání
Petr Ostrouchov - Jednou
arr. Luboš Hána - Čerešničky
Vašo Patejdl - Čakám ťa láska
Vlasta Redl - Co když
Bohuslav Ondráček - Bílé, mám tě rád
Na letošní Bohemku bych chtěl opět přivézt nějaké své sborové úpravy, které budou vznikat na míru našeho ateliéru. Zda to bude tak jako v roce 2018 věnované pouze písním lidovým a nebo se mezi ně rovnou vetře i nějaká ta „popina“, zatím ještě nevím. Ať tak či onak, moderní harmonie a svůdné taneční rytmy by měly být jejich společným jmenovatelem.
Předpokládané části:
1. Intro
2. Pragmatická o životě
3. O hledání a … hledání
4. Jedna rozverná
5. Další zádumčivá
6. Ve víru tance
Narodil se v Granollers v roce 1970 a vystudoval sbormistrovství u Enrica Ribó, Conxity Garcia a Christiana Grubeho. Od roku 1995 by uměleckým ředitelem prestižní sborové školy v Granollers, Societat Coral Amics de la Unió, která má více než 650 studentů a deset aktivních sborů.
V této škole vede sbor VEUS - Cor Infantil Amics de la Unió, který tvoří 60 světlých hlasů mezi 12 a 18 lety, a 40členný smíšený sbor Cor de Cambra de Granollers. Oba sbory jsou od roku 2017 rezidenční v koncertní síni Teatre Auditori de Granollers.
Sbory jsou pravidelnými hosty koncertních sezón v sálech Palau de la Música Catalana, L'Auditori de Barcelona a Gran Teatre del Liceu, kde spolupracují s renomovanými dirigenty, jako je Edmon Colomer, Jordi Savall, Lluís Vilamajor, Robert King, Manel Valdivieso, Álvaro Albiach, Pablo González nebo Rubén Gimeno. Josep Vila Jover také pravidelně diriguje na mezinárodních koncertech a turné po celé Evropě a od srpna 2017 i mimo ni. (V Mimoni ale ještě nebyl.)
Je často zván na jako sbormistr na nejrůznější workshopy a mezinárodní sborové festivaly. Mezi posledními z nich můžeme zmínit festival EUROTREFF 2017 ve Wolfenbüttelu (Německo), Europa Cantat 2018 v Tallinnu (Estonsko), kde vedl workshop spolu s maďarským dirigentem Józsefem Nemesem, nebo 6. sborové setkání „El Canto Nos Une“ v Kolumbii v září 2018.
Michael Engelhardt - Gaudete
Gunnar Erikkson - Gjendines Badnlat
Lluis Ma Millet - La sardana de l’abril
James Erb - Shenandoah
Alberto Grau - Son de la loma
Populární hudba je skutečnou kulturou a duší všech zemí světa. V tomto workshopu se seznámíme s některými z těchto pěkných populárních písní a zazpíváme si je. Přidejte se k nám a užijte si to! Pojďme si společně zazpívat!
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek |
|
15:00 - 18:30 | registrace účastníků v Domě kultury |
15:30 - 20:00 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 20:00 | ubytování - v náhradě tělocvičny - Oříšek - Bednářsská ul.. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Domě kultury |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Domě kultury |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 01:00 | společenský večer v Domě kultury |
sobota | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) + výdej balíčků na cestu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Fotky, opět od Ondry Staňka, jsou rozděleny do galerií. Začněte třeba závěrečným nedělním koncertem v Domě kultury.
MgA. Tomáš Židek Ph.D., (nar. 8. února 1981 v Chrudimi) získal základy hudebního vzdělání jednak od svého otce Petra Židka (flétnista, skladatel, dlouholetý ředitel Zuš Chrast), ale také dědečka Karla Židka (1912 – 2001), ředitele chrudimského kůru a hudebního skladatele. Je absolventem Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi a Pardubické konzervatoře, kde studoval nejprve hru na violu, později také varhany a zejména dirigování u prof. O. Tvrdého a Doc. V. Nováka. Několikrát se také zúčastnil sbormistrovských kurzů, pořádaných agenturou „Artama“ (např. M. Uherek, Prof. Skopal, M. Sedláček, Doc. L. Mátl).
Od r. 2004 byl posluchačem Hudební fakulty AMU v Praze, kde studoval postupně orchestrální dirigování u Prof. R. Elišky, Doc. P. Vronského, H. Farkače a Ch. O. Munroe, operní dirigování u Prof. J. Kuchinky, L. Svárovského, N. Baxy a F. Babického a sborové dirigování u Prof. J. Chvály a Doc. L. Mátla. V srpnu 2005 se zúčastnil mistrovských dirigentských kurzů u prof. M. Stringera v rakouském Badenu. V r. 2009 ukončil magisterské studium a pokračoval v doktorandském studijním programu, který úspěšně uzavřel v září 2014.
Jako dirigent spolupracoval Židek mj. s Pražským komorním sborem, Filharmonií Hradec Králové (např.festival „Žižkovský podzim“ v Praze) , Filharmonií B. Martinů Zlín (Talentinum 2006), Severočeskou filharmonií Teplice, Komorní filharmonií Pardubice, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Plzeňskou filharmonií (viz. Hudební rozhledy 5/2009) a Filharmonií Gustava Mahlera Jihlava. Čtyřikrát byl také pozván k řízení zahajovacího koncertu festivalu „Tomáškova a Novákova Skuteč“. Vedle symfonických projektů se dirigentsky podílel na nastudování a provádění Händlovy opery Julius Caesar v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. V současnosti pravidelně spolupracuje jako dirigent s Komorní filharmonie Pardubice a Filharmonií Hradec Králové.
V roce 2009 se stal pedagogem Konzervatoř Pardubice (viz. http://www.konzervatorpardubice.eu/), kde dnes působí jako vedoucí dirigentského oddělení, dirigent a profesor hudební teorie. Pod Židkovým vedením se mj. stal Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice v roce 2014 absolutním vítězem rozhlasové soutěže Concerto Bohemia. Z významných projektů je nutno připomenout uvedení Smetanovy Prodané nevěsty (2012), Dvořákova Stabat Mater (2014), Korsakovovy Šeherezády (2014), Hindemithových Symfonických metamorfóz (2013), Mozartova Requiem aj.
Jako sbormistr se T. Židek profiluje již od gymnaziálních studií. V roce 1999 založil smíšený pěvecký sbor „Salvátor“, se kterým uspořádal již víc jak 200 koncertů a s velkými úspěchy se zúčastnil několika mezinárodních soutěží (viz.http://www.salvator.chrudim.cz/). 30. května 2009 se s tímto tělesem účastní také Pražského jara (Foerstrovy Osenice – slavnostní zpívaná mše sv.). Od září 2010 je dirigentem a uměleckým vedoucím Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice (http://vus.upce.cz/). Pod jeho vedením zaznamenal soubor řadu úspěchů (zlatá pásma, absolutní vítězství, zvláštní ceny) jak na domácí půdě (FSU Jihlava, Svátky písní Olomouc, Pražské Vánoce, Festival adventní a vánoční hudby s cenou P. Ebena Praha, IFAS Pardubice) tak i v zahraničí (Akademická Bánská Bystrica, Rybnicka Jesień Chóralna, Polifonico Guido d´Arezzo). Rovněž uskutečnil řadu pozoruhodných projektů, včetně nahrávek. V roce 2015 byla Židkovi udělena zvláštní cena Unie českých pěveckých sborů “Sbormistr junior”.
Vedle jiných aktivit působí T. Židek jako ředitel kůru při chrudimském arciděkanství a pořádá pravidelně nejen zpívané mše (někdy s orchestrem), ale i řadu duchovních koncertů. V lednu r. 2001 byla Židkovi za zásluhy v oblasti kultury udělena cena „Osobnost města Chrudim“ za rok 2000. Příležitostně se Tomáš Židek věnuje i kompozici – v únoru 2005 proběhla ve Východočeském divadle v Pardubicích premiéra jeho melodramatického baletu „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“.
Ve volném čase se zabývá T. Židek také muzikologií. Tiskem vyšly již 2 jeho práce. V květnu 2009 proběhla pod jeho vedením v Chrudimi mezinárodní muzikologická konference „Česká a slovenská hudba a totalita“ a sám přednášel v Praze na mezinárodní konferenci, týkající se tvorby Josefa Bohuslava Foerstera (listopad 2009).
Od roku 2001 pořádá T. Židek v Chrudimi jarní městský hudební festival “Athény východních Čech” a od ledna 2008 působí rovněž jako dramaturg proslulého koncertního cyklu „Chrudimské hudební pátky“.
Lidová (nebo sv. Vojtěch) - Hospodine, pomiluj ny (arr. O. A. Tichý)
Jiří Rychnovský (cca. 1545 - 1616) - De cantabat populus laudem (skladba, původně vymalována do obrazu literátů...)
Josef Bohuslav Foerster (1859 - 1951) - Česká píseň (zakázáno takřka za všech režimů...)
Jaroslav Křička (1882 - 1969) - Adam a Eva
Tomáš Židek (*1981) - Vokální variace na píseň "Jezu Kriste, ščedrý kněže"
Česká tvorba s duchovním akcentem od 10. století do dneška nám v pohnuté době pomůže nalézt pevnou půdu pod nohama…
Narodila se v Moldavsku. Vystudovala hudební lyceum, poté Akademii hudebních umění v Kišiněvě, Moldavsko. Od roku 1999 žije v České republice. Dirigovala smišené, dětské, studentské a ženské sbory: smišený sbor Schola Cantorum v Prostějově a Lumír v Brně, sbor Konzervatoře v Brně, dětský sbor Primavera při ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně, pravidelně vyučuje při brněnských klavirních kurzech „Prázdninové rozehravání“ v Brně. Od roku 2015 vede mladý ženský kolektiv Gloria Brunensis a od ledna 2019 gymnaziální sbor Pavla Křižkovského v Brně. Pod jejím vedením dosáhly sbory významných úspěchů a ocenění na mezinárodních festivalech a soutěžích.
Alexandr Kastalskij: Otče náš
Alexandr Kastalskij: Nyne odpuščaeši
Dmitrij Bortňanskij: Jedinorodnyj Syně
Hreiðar Ingi Thorsteinsson: Rauði Riddarinn
Pentatonix: White Winter Hymnal
arr. Moira Smiley: Bring Me Little Water, Silvy
Kontrast. Kontrast mezi duchovním a moderním. Kontrast mezi obohacováním vírou a pohyblivostí těla. Kontrast jako to, co tvoří život pestrým. Tím nejbližším, co mohu k duchovnu nabídnout, jsou pravoslavné písně. Především díky dospívání v pravoslavném sboru v obklopení ruských a rumunských zpěvů a následném studiu pravoslavných skladeb na hudební akademii. V hudbě je pro mě nicméně vedle obohacování duše důležité i obohacování těla. Energický projev, emoce a pohyb vnímám jako nedílnou součást moderního sborového zpěvu.
Pojďme proto společně zkusit propojit duchovno a pohyb, jako dva zdánlivě rozdílné póly sborové tvorby, a zjistit, že to podstatné, co vše spojuje, je samotná vášeň pro věc. Vždyť sbormistra stejně vždy nejvíce potěší, když je schopen obsah i emoci skladby zprostředkovat sboristům tak, že je provedená skladba pohltí a těší stejně jako jej samotného.
Těším se na Vás.
Se sborovým zpěvem má dlouholeté zkušenosti, věnoval se mu jeho otec Jiří a hudba byla tak jeho společníkem od dětství. Když se po gymnaziálních studiích rozhodoval, kam dál směřovat, promluvila i zde láska k hudbě a jeho kroky tak vedly na Univerzitu Hradec Králové, kde zvolil studium hudební výchovy a sbormistrovství. V oblasti dirigování se dále vzdělával na Konzervatoři Pardubice i na sbormistrovském kurzu na Northern Illinois Univerzity. V roce 2005 dokončil doktorandské studium na Pedagogické fakultě UK v Praze.
Již během studií se začal věnovat dirigentské profesi jako sbormistr přípravných oddělení sboru Boni pueri. O rok později se zapojil jako sbormistr přípravných oddělení u Královéhradeckého dětského sboru Jitro, kde působil také jako sbormistr koncertního tělesa. S dětským a smíšeným sborem Jitro vystoupil na stovkách koncertů v ČR i zahraničí, získal řadu ocenění a podílel se na natočení několika CD. Dodnes setrvává na Hudební katedře Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové jako pedagog budoucích učitelů hudební výchovy, vede Smíšený sbor UHK, vyučuje na ZUŠ Jitro a svoje zkušenosti dále uplatňuje ve Smíšeném sboru Kácov v Novém Městě nad Metují.
John Leavitt - Missa Festiva
Kyrie
Gloria
Credo
Festival Sanctus
Agnus Dei
John Leavitt - Gloria z Petite Mass
Chcete-li si zazpívat a užít si působivou melodiku Missy festivy, máte příležitost. Slavnostní mše současného amerického skladatele Johna Leavitta je považovaná za jedno z předních sborových děl soudobé americké tvorby.
Slavnostní mši v ateliéru doplní Gloria z další Leavittovy mše - Petite Mass.
se narodil v Opavě, v 80-tých letech působil v ostravských skupinách Athabasca a Rozkol. V roce 1985 založil a vedl skupinu Tyrkys, která vyhrála ve finále Porty v roce 1988. Od léta roku 1989 působí v USA, kde v roce 1992 zvítězil v prestižní celoamerické mandolínové soutěži s mezinárodní účastí „Winfield Mandolin Championship“. Natočil pět solových CD, spolupracoval jako studiový hráč na více než 60-ti CD a vynalezl speciální mandolínovou techniku, při které nástroj zní jako dva nástroje současně. Koncertně a studiově spolupracuje s hráči nové akustické hudby jako je např. Béla Fleck, Jerry Garcia, David Grisman, Mike Marshall, Jerry Douglas, Stanley Jordan a další. Během návštěvy Irska v roce 1999 začal také hrát na tradiční irské píšťaly a postupně na další flétny z celého světa. Radim se objevil na pódiích mnoha zemí všech kontinentů a pravidelně také navštěvuje Českou republiku, kde ho kromě sólových vystoupení měli posluchači možnost slyšet ve spolupráci s hráči a skupinami jako je např: Druhá tráva, Buty, Čechomor, Jiří Stivín, Vlasta Redl, Hradišťan, Bratři Ebenové, Vladimír Mišík, Vladimír Merta, Karel Plíhal, Waldemar Matuška a v televizních pořadech Gejzír, Na plovárně, Noc s Andělem a dalších. Upravil několik skladeb pro flétnu a sbor, které zazněly na společných koncertech s Bohemiachorem u nás a na turné v Irsku. Na Bohemia cantat byl součástí vedení a účinkujícím v ateliéru Kamily Zenklové (švagrové) „Hudba šesti kontinentů“ (2011) a v ateliéru Michala Hájka „Zprávy z cesty“ (2018). Více informací na www.zenkl.com.
You Tube - Radim a Bohemiachor:
http://www.youtube.com/watch?v=1-T1dHGU-2g
http://www.youtube.com/watch?v=JE4DNU4dvEg
http://www.youtube.com/watch?v=gAwsafbRbDc
je zpěvák, multiinstrumentalista (kytara, housle, mandolína, basa, dobro), skladatel, lektor, hudební režisér a organizátor hudebních kurzů. Věnuje se převážně akustické hudbě: bluegrass, folk, new acoustic. Jako kytarista natočil dvě sólové desky (Ataman, 2014; Overtones, 2019) a získal 5x titul „Kytarista roku“ v Anketě Bluegrassové asociace ČR. Podílel se na více jak 20 studiových albech. S různými skupinami jako zpěvák a hráč vyhrál celkem 4x prestižní soutěž o evropskou kapelu roku na francouzském La Roche Bluegrass Festivalu a spolupracoval s významnými osobnostmi světové hudební scény, např. Mike Marshall, Dan Crary, Tony Furtado, Beppe Gambetta, Dale Ann Bradley, Steve Gulley, Cia Cherryholmes, Mike Compton ad.
Ondra je vyhledávaný lektor a organizátor hudebních kurzů. Na většině z nich se věnuje hudební teorii a stavbě vícehlasého vokálu, přičemž klade důraz na praktické využití získaných informací – součástí programu je tedy nácvik společných písní, „band coaching“ menších skupin složených z účastníků a večerní koncerty. Již čtyři ročníky „Gillovy vokální dílny“ byly přímo zaměřeny na zpěv a vše, co s ním v žánrech bluegrass/folk/country souvisí: základy harmonie, stavba, zápis a nácvik trojhlasu a čtyřhlasu, sluchová a rytmická cvičení, hlasová technika a rozezpívání, výběr repertoáru, frázování, pódiová prezentace, rozbor vybraných nahrávek, atd.
Ondra je autorem několika výukových publikací, na svém blogu píše články pro muzikanty a pravidelně tvoří obsah pro vlastní výukovou platformu „ATAmusic online dílna“. Připravuje ATAmusic podcast – český audio seriál pro muzikanty.
Web, blog, hudební projekty:www.ondrakozak.com
ATAmusic online dílna:www.atamusic.eu
Facebook:www.fb.me/ondra.kozak
Instagram: www.instagram.com/ondrakozak2
In the Pines (americká lidová)
Beautiful Life (William M. Golden)
Body and Soul (Virginia Staufer)
This Heart of Mine (Steven F. Brines, Jim Smoak)
Rocky Top (Felice and Boudleaux Bryant)
Thirsty in the Rain (Peter Rowan)
Vokální průřez bluegrassovou historií od jeho počátků v horalské hudbě Appalačského pohoří, přes vlivy anglických, irských a skotských tradičních písní, blues, gospelu až k současným stylům. Termín bluegrass coby hudební styl je odvozen od názvu kapely Bluegrass Boys, kterou v roce 1939 v Kentucky založil Bill Monroe, inspirován názvem jejich státní rostliny, Kentucky Bluegrass (Poa pratensis), namodralé prerijní trávy.
Bill Monroe je považován za otce bluegrassu, jeho kapelou Bluegrass Boys za dobu její existence prošlo přes 150 hudebníků, mnozí z nich potom pokračovali ve vlastních bluegrassových skupinách. Je pozoruhodné, že bluegrass se těší velké oblibě i v naší zemi, patrně v návaznosti na tradici trampské a country hudby.
V ateliérech Bohemia Cantat zazní bluegrass poprvé. Většinu skladeb doprovodí Radim, Ondra a další hostující hráči na typické bluegrassové nástroje, jako jsou kytara, mandolína, banjo, housle, dobro a basa. Čeká nás pestrá přehlídka písní od dřevní tradice přes procítěné balady až k peckám ve strhujících tempech, kde pocítíme tu povznášející energii, známou jako „bluegrass drive“.
Radim Zenkl & Ondra Kozák
Čechoameričan Radim Zenkl založil toto hudební duo s Ondrou Kozákem jako svůj evropský koncertní projekt. Posluchači se můžou těšit na skladby a písně z vlastní tvorby obou hráčů doplněné o bluegrassové, swingové, keltské a „world music“ tradicionály v osobitých aranžmá. Na Bohemia Cantat vystoupí v pátek v první části koncertu.
zenklkozak.com
facebook.com/zenklkozak
instagram.com/zenklkozak
Zuzana Kadlčíková patří k výrazným mladým sbormistrům v České republice. Zásadní sborové zkušenosti získala v Královéhradeckém dětském sboru Jitro (prof. Jiří Skopal), kde zpívala 16 let. S tímto špičkovým dětským sborem koncertovala po celé Evropě a několikrát v USA. Absolvovala Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity (Hudební výchova a Sbormistrovství pro SŠ) a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně (dirigování sboru a dirigování orchestru). Jako dirigentka působila na mnoha projektech Komorní opery JAMU, studium JAMU zakončila nastudováním opery P. I. Čajkovského Evžen Oněgin.
Při studiích v Ostravě byla členkou souboru Adash (doc.Tomáš Novotný) zaměřeného na židovskou hudbu a korepetovala v opeře Divadla Antonína Dvořáka. Poté byla čtyři roky korepetitorkou v Moravském divadle Olomouc, kde nastudovala více než 20 operních a operetních titulů a byla několikrát pověřena dirigováním operních představení.
Opakovaně se účastnila Mezinárodních dirigentských kurzů v Hradci Králové a dirigentského kurzu G. Mahlera v Jihlavě. Získala stipendium na mistrovské dirigentské kurzy na Internazionale Sommerakademie – Reichenaue v Rakousku. Spolupracovala s orchestry: Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Janáčkův akademický orchestr, Ars collegium, Orchestr mladých brněnských symfoniků.
V letech 2005–2007 byla sbormistryní Kantilény, sboru dětí a mládeže při Filharmonii Brno, se kterým v roce 2006 získala nejvyšší ocenění na soutěži v Neerpeltu ( Summa Cum Laude).
V letech 2005–2012 byla sbormistryní a uměleckou vedoucí smíšeného sboru Virtuosi di Mikulov, se kterým natočila několik CD, nastudovala velká díla světového sborového repertoáru (např. A. Dvořák/Svatební košile, Te Deum, L. Janáček/Otčenáš C. Orff/Carmina Burana, Z. Pololáník/Missa Solemnis a G. Vedi/Requiem) a byla dramaturgyní Mezinárodního sborového festivalu Kampanila v Mikulově.
V roce 2011 získala ocenění Sbormistr Junior a založila v Brně pěvecký Ansámbl Forte. Je pravidelně zvána do porot sborových soutěží.
V roce 2013 debutovala jako dirigentka v Národním divadle Brno s operou Sen noci svatojánské (B.Britten).
V letech 2016 – 2018 byla sbormistryní smíšeného sboru Ars Brunensis v Brně, s nímž získala 1. cenu na Festivalu A. Tučapského (2017).
Již třetím rokem pracuje jako korepetitorka v Městském divadle Brno, kde studuje výhradně muzikálový repertoár.
Od roku 2018 je asistentkou sbormistra Českého filharmonického sboru Brno. Soukromě vyučuje zpěv a pěveckou improvizaci.
C. Armstrong: Moulin Rouge - El tango de Roxanne
R. Rodgers, arr. L. Spevacek: The sound of music - Edelweiss
A. Zachary, M. Weiner: První rande - The girl for you (česky)
J. Šlitr: Kdyby tisíc klarinetů - Glory aleluja
K. Svoboda, Zd. Borovec, R. Hes: Drákula - pásmo (Stockers, Draculova smrt...)
Muzikálové pecky, které vznikaly od roku 1959 až do roku 2006 jsem vybírala se stopkami v ruce. Tolik krásné hudby, napěchované emocemi, se vůbec nedá vtěsnat do 15 minut! Ověřené hity ověnčené cenami Vás nadchnou a aspoň něco ne úplně tak provařeného Vás čeká i na společném zpívání. Trénujte tango, rap, angličtinu a šatník laďte do červena!
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek |
|
15:00 - 18:30 | registrace účastníků v Domě kultury |
15:30 - 20:00 | ubytování - na internátě Truhlářská |
16:00 - 20:00 | ubytování - v náhradě tělocvičny - Oříšek - Bednářsská ul.. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Domě kultury |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Domě kultury |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 01:00 | společenský večer v Domě kultury |
sobota | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu) + výdej balíčků na cestu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Fotky, opět od Ondry Staňka, jsou rozděleny do galerií. Začněte třeba závěrečným nedělním koncertem v Domě kultury.
Historia di Jephte - Giacomo Carissimi
Aller Augen warten auf dich, Herre - Heinrich Schütz
Jauchzet dem Herrn - Felix Mendelssohn Bartholdy
Rock my soul - Richard Jackson
Kolem roku 1600 se především v Římě začala klubat forma oratoria. První díla tohoto žánru neměla takovou ambici jako veleopusy vrcholného baroka a pozdější. Prvním velkým mistrem formy byl Giacomo Carissimi (1605-1674). Jeho nejslavnější oratorio Historia di Jepthe čerpá z několika zmínek ve starém zákoně o židovském králi Jepthovi a jeho dceři, která v bibli ani nemá jméno. Král ji nevědomky slíbil jako oběť, pokud mu Hospodin dá vítězství na Amonskými. Jak to dopadne, se můžete dozvědět v ateliéru, protože oratorio (cca 20 minut hudby pro sóla, sbor a basso continuo) provedeme v celku na sobotní koncertě. Jeho finální sbor patří k tomu nejlepšímu, co v 17. století pro sbor bylo napsáno. Na nedělním koncertě pak v Mendelssohnově žalmu Jauchzet dem Herrn a v tajemné skladbě „Pohoupej mou duši“ poněkud vykročíme z kánonu staré hudby, ale to vykročení bude určitě stát za to.
Tereza Staňková. Vášnivý alt v sólové pěvecké dráze, všehoschopná sbormistryně, laskavá hlasová poradkyně i nekonformní skladatelka. Osobitá autorka i aranžérka vícehlasých písní napříč žánry. Na Bohemia Cantat přiváží ženský atelier plný romských písní. Repertoir staví na svých mnohaletých zkušenostech se svými sbory Carillon, Lelia a Molydury.
Mamo dado
Oda kalo čirikloro
Solnishko
Láska, život i smrt. Vše v jednom a jedno ve všem. Výpovědi romských písní míří přímo do srdce. Jak je jednou potkáte, zůstanou ve vašich životech napořád. Emoce v nich jsou absolutní a silné - a to jak pro posluchače, tak pro vás, interprety. Písně tradiční i moderní, v neuvěřitelně slušivých úpravách: přijďte se seznámit a zamilovat.
Narodil jsem se 31. 12. 1975 v Pacově do muzikantské rodiny. Tišen vedle mléka, hovězích polévek a pomerančové šťávy především zpěvem a hrou na nesčetné hudební nástroje, přilnul jsem k hudebnickému řemeslu a nic jiného ani neumím...trochu tedy ještě kreslit a psát málo srozumitelné texty.
Zpěvu jsem se učil dále v dětském sboru Čestmíra Staška, velkou inspirací se mi, vedle rodiny, stala setkání s velkými muzikanty Petrem Šeflem,Karlem Loulou a především Milošem Bokem.
Mládí jsem tedy strávil oscilací mezi renesanční vokálni polyfonií, Bachovými áriemi a slavnou romantikou.
Se štestím jsem byl na pražské konzervatoři vhozen do třídy prof. Františka Maxiána, jenž mne naučil hrát na klavír.
Kratší výlet do Frankfurtu nad Mohanem již trvá 24 let, vystudoval jsem na HfMDK u Prof. Iriny Edelstein mistrovskou klavírní třídu a u Prof. Wolfganga Schäfera sbormistrovství, oženil se s Karin Mayle a již mučím naše čtyři děti housličkami.To mne baví a trýzní.
Se svým Česko-Německým sborem „Frankfurt-Praha“ provádíme 30 let smělé programy od Bacha po Stravinského, diriguji Main Kammerorchester a zbláznil jsem se do Janáčka kdysi... na „Říkadlech“.
Leoš Janáček: Elegie na smrt dcery Olgy
Leoš Janáček: Říkadla
Neznám skladatele, který by stručněji dokázal říci více. Janáčkovi stačí jeden motiv a cítím kouř ohýnku, vidím mraky na obloze, bodne tě u srdce, srdce se směje, duše se rozlétá domů. Bez sentimentality, živý, s citem dvořákovským, s bystrozrakem a -uchem génia, destiluje hudbu lesů, polí,zvířat, ale hlavně lidí, do kratičkých, mocných nápěvků a posílá je do bitvy jako generál. Na život, jen na život!
V Elegii na smrt Olgy vložil celou lásku k dceři, do Říkadel celoživotní mistrovství, vtip, ale hlavně zapálené srdce a vykulené oči dítěte, jež VĚŘÍ, co slyší a vidí, a tak... se řípa vdávala,celer pískal a...křen to všecko spískal!
Svou hudební profesionální dráhu odstartovala v operním sboru Divadla F.X.Šaldy v Liberci, ve kterém také získala své první malé sólové role.
Studium hudby na Oakland University a University of Michigan jí umožnilo studovat s nejvýznamnějšími světovými kapacitami a působit v nejrůznějších operních a muzikálových představeních.
Během let strávených v USA působila Lucie mimo jiné také jako vokální sólistka, privátní lektorka zpěvu a manažerka hudební školy v Michiganu.
Na počátku roku 2011 založila Lucie svůj vlastní projekt, pražský smíšený pěvecký sbor Lucky Voice Band. Ten se od svého počátku zásadně rozrostl a získal pod vedením Lucie několik zlatých ocenění na nejrůznějších soutěžích.
V roce 2012-13 převzala vedení chrámového sboru Ignis v Praze a od roku 2015 také komorní sbor Myšmaš.
William Tell Overture - Gioacchino Rossini / arr. Julie Eschliman
Senzenina - arr. Monde Mdingi, Gerard Wirth
TaReKiTa - Reena Esmail
Anděl Páně 2 - Modlitba, arr. Jakub Kacar
Muie Rendera - Pinto Fonseca
Pojďme se proletět několika kontinenty a ochutnat hudbu rozmanitých kultur, jazyků a emocí; hudbu i tradiční, ale převážně v modernějším kabátku.
Zpěv je hlasem srdce, nechme je tedy společně rozeznít radostí a nadšením ze zpěvu.
V ateliéru proměníme energii a emoce jednotlivých skladeb v lahodné tóny, ale i v pohyb tak, aby výsledek přinesl lehkost a potěšení sboru i posluchačům.
Narodil se v roce 1990. V roce 2005 začal studovat hru na klavír na Konzervatoři v Teplicích. V roce 2008 si ke studiu přibral i obor dirigování u Mgr. Jana Valty. V roce 2011 absolvoval hru na klavír se skladbou S. Prokofieva, konkrétně 1. klavírním koncertem Des dur za doprovodu Severočeské Filharmonie Teplice. Se SČF Teplice spolupracoval i jako hráč klávesových nástrojů a v květnu 2013 těleso řídil jako dirigent na absolventském koncertě oboru dirigování. Mezi roky 2010 – 2015 byl uměleckým vedoucím Brixiho Komorního Souboru Teplice, který se aktivně podílí na kulturním dění v Teplicích a okolí. Souběžně v roce 2011 nastupuje jako korepetitor a učitel klavíru na ZUŠ Mladá Boleslav a od roku 2014 dosud působí jako druhý dirigent u Podnikového Dechového Orchestru Škoda. V současné době je od roku 2016 hlavním sbormistrem libereckého pěveckého sboru Ještěd.
John Williams - Star Wars, Duel of the Fates
Howard Shore - Lord of the Rings, In Dreams
John Williams - Harry Potter, Double Trouble
Hans Zimmer / Richard Harvey - The Da Vinci Code, Kyrie For the Magdalene
Guido a Mauricio De Angelis - Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Coro Dei Pompieri
Filmová hudba je současným fenoménem hudební tvorby. V tomto ateliéru zazní skladby ve kterých je sbor podstatnou součástí soundtracku známých filmů, jako Star Wars, Pán prstenů aj.
Fotky, opět od Ondry Staňka, jsou rozděleny do galerií. Začněte třeba závěrečným nedělním koncertem v Domě kultury.
Po absolvování FFUK (historie-germanistika-hudební věda) působí od roku 2003 na Katedře hudební kultury Pedagogické fakulty ZČU v Plzni jako odborný asistent v oboru hudební dějiny a hudební regionalistika. Jeho hlavním badatelským zaměřením však jsou hudební dějiny regionu jihozápadních Čech v 17. a 18. století se zaměřením na Klatovy a Plzeň. Od roku 2017 působí jako pedagog ansámblového zpěvu na Konzervatoři Plzeň.
Poučenou interpretaci hry na varhany a cembalo studoval u R. Huga (2009-2010), H. Frankeho (2011). V letech 2012-2016 absolvoval Akademii staré hudby (cembalo u M. Knoblochové. Od roku 2014 studuje dirigování u Jiřího Štrunce na Plzeňské konzervatoři. Od roku 1996 vede komorní sbor Kolegium pro duchovní hudbu, jenž se zaměřuje na provádění skladeb z regionálních archivů. V této oblasti spolupracuje také s Komorním orchestrem Katedry hudební kultury, jehož je od roku 2004 uměleckým vedoucím. V roce 2018 vydal s těmito soubory první CD s nahrávkami spartovaných skladeb pod názvem Ad honorem Beatæ Virginis Mariæ Klattoviensis. Hudba u Panny Marie Klatovské a klatovských jezuitů 1739–1795.
Od roku 2004 působí jako regenschori u Katholische Pfarrei Mariä Himmelfahrt v Bodenmais (D), od roku 2010 je uměleckým vedoucím Niederbayerisches Ärzteorchester v Deggendorfu (D).
Dlouhodobou pozornost věnuje provádění soudobých skladeb plzeňských skladatelů. V roce 2014 uvedl ve světové premiéře Hymnus o porozumění Jiřího Bezděka, v roce 2015 pak Oratorium k Panně Marii Klatovské Pavla Samiece a Tři soudobé modlitby pro varhanní pozitiv“ Jiřího Bezděka. V roce 2017 provedl v německém Birkenau Suitu 1750/2016 pro cembalo od Václava Špírala. V roce 2018 provedl Mši Michaely Augustinové a kantátu … a na počátku bylo slovo Jiřího Bezděka k 70. výročí založení FPE ZČU v Plzni. Výročí české státnosti uctil v témže roce světovou premiérou Samiecova oratoria Blahoslavený Hroznata. V roce 2018 také provedl vlastní zhudebnění zádušní mše Requiem in stile antico (2018).
V roce 2015 vedl v rámci Bohemia cantat ateliér zaměřený na českou duchovní hudbu 18. století.
P. Franz Josef Aumann, CanReg. (1728-1797): Missa in C
Franz Josef Aumann byl jedním z nejvýznamnějších skladatelů rakouských klášterů v době jejich největšího rozkvětu ve druhé polovině 18. století. Jeho působištěm byl klášter Sv. Florián, pozdější působiště Antona Brucknera. Aumannovy skladby byly oblíbeny po celém Rakousku i v českých zemích a čeští chorregenti si je vášnivě opisovali. Jeho slavnostní Missa in C se patrně přes pražský svatovítský kůr dostala do repertoáru mariánského poutního kostela v Klatovech. Aumannův styl se vyznačuje lehkostí a formálním mistrovstvím, díky čemuž byly jeho skladby mnohdy zaměňovány za díla Josepha Haydna.
Erti nachvit seminaris (gruzínská)
Što j pa moru (běloruská)
Drak (irská)
Bröllopsvisa efter Kirsten (švédská)
Der Glöggaijoder (rakouská)
Vyhorela lipka (slovenská)
Žena nás provází celým životem. Je u našeho zrodu, učí nás první krůčky i slova, trpělivě vychovává, pofouká odřená kolena. Někdy ostřejším slovem zhodnotí naše pubertální nápady, ale také obejme, když je třeba, konejší po zklamání s první láskou. Je oporou, když na bitevním poli života přichází nejtěžší chvíle, stejně jako je něžnou éterickou bytostí, kterou lze uchopit tak málo, jako křídla motýlů. Moudrá rádkyně se stříbrnými vlasy se může životem změnit v čarodějnici zaklínající celý svět.
Různé kultury, různé hodnoty, ale příběhy žen stále stejné. To vše bude náš ženský ateliér.
Kryštof Spirit se věnuje vážné hudbě jako zpěvák, sbormistr, dirigent a muzikolog. V současné době je mimo jiné uměleckým vedoucím vokálního souboru Ensemble Hilaris, sbormistrem pěveckého sboru Musica Oeconomica Pragensis při VŠE v Praze a redaktorem stanice ČRo D-dur. Ve své dirigentské praxi si nejvíce cení možnosti spolupracovat s PKF – Prague Philharmonia v cyklu koncertů a workshopů pro děti, v pěvecké praxi pak účinkování v operních projektech Národního divadla Řeka Sumida Benjamina Brittena a Orfeo Claudia Monteverdiho. K jeho dalším aktivitám patří psaní doprovodných textů do koncertních programů nebo k hudebním pořadům Českého rozhlasu. Věnuje se spartacím starších hudebních děl, hudebním úpravám a organizuje další jednorázové hudební projekty. Nejvíce ho těší tvořit hudbu s lidmi, kteří jsou dobrými muzikanty, a hlavně dobrými lidmi.
Thomas Morley: No, no, Nigella à 5
Robert Lucas Pearsall: No, no, Nigella à 8
Thomas Morley: Now is the month of maying à 5
Kirby Shaw: Now is the month of maying à 4
Thomas Morley: My bonnie lass she smileth à 5
Peter Schickele: My bonnie lass she smelleth à 5
Velice rád kombinuji starou hudbu s hudbou moderní současnou. Zároveň nemám rád v hudbě nudu. A proto jsem vybral tři nádherné rozverné madrigaly anglického renesančního skladatele Thomase Morleyho, ke kterým zkusíme secvičit novodobé „covery“. Zhudebnění od Roberta Lucase Pearsalla je brahmsovsky romantické, od Kirbyho Shawa zní téměř jako spirituál. K hudební parodii prof. Petera Schickeleho, který vytvořil postavu fiktivního zapomenutého Bachova syna P.D.Q. Bacha, není třeba nic dodávat, tu je třeba prožít.
Josu Elberdin - Segalariak
Josep M. Ruera - Sant Joan
Josep Cumellas Ribó - L'hereu Riera
Josep Vila i Casañas - Laudate Dominum
Javier Busto & Matías Antón Mena - A tu lado
Pablo Casals - O vos Omnes
Chcete poznat katalánské lidové písně a katalánské skladatele?
Chcete-li si zazpívat, užít si a objevit novou muziku, tohle je váš ateliér.
Dobře placená procházka - Jiří Suchý, Jiří Šlitr
- Haleluja
Johanka z Arku - Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová & Jiří Hubač
- Veni, creator spiritus,
- Ty jsi ten déšť
West side story - Leonard Bernstein, Stephen Sondheim
- Tonight
- One hand, One heart
- America
Jesus Christ Superstar - Andrew Lloyd Webber, Tim Rice
- Poslední večeře
- Psát od prvních řádků
- Hosanna
Hair - Galt MacDermot, Gerome Ragni & James Rado
- Aquarius
- Manchester
- Hair
- Let the sunshine in
Vybírat tituly na tento skvostný ateliér bylo neskutečně těžké. Abychom si jich užili co nejvíce a přitom na koncertě „nepřetekli“ do jiných ateliérů skladby z jednotlivých muzikálů budou lehce zkráceny a vytvoří plynulá pásma
Podle Vaší chuti se blýsknout jako sólisté může ještě docházet k případným úpravám programu.
Muzikálové propriety jako např. sluneční brýle, buřinky, příčesy a hippie šátky rozhodně nenecháme ležet doma v koutě!
Sbormistrovskými sklony trpím asi od svých pětadvaceti let. Před tím jsem vedl nadějný a spořádaný život.
Zpíváním mne kdysi nakazil kamarád Karel Virgler, choroba se u mne rychle ujala a záhy propukla v plné síle. Jsem docela úspěšný bacilonosič - zakládám sbory všude, kde se pohybuji. Sbory pak většinou existují dál - i když se od nich vzdálím.
V současnosti vedu čtyři sbory: v Praze Spektrum, ve Švýcarsku Happy Hours, v Itálii Ayangenu a v Rakousku Hlahol. Kromě toho působím jako lektor na různých sborových seminářích (spirituály, hlasová výchova ve sboru, alikvotní zpěv, česká hudba) především v německy mluvící cizině. Většinou se mi povede zpíváním nakazit další nic netušící oběti a jsem přitom velmi šťastný.
Dejte si na mne pozor!
Birdland (Josef Zawinul / Jon Hendricks, arr. Jerry Nowak)
Mack the Knife (Kurt Weill / Bert Brecht, Marc Blitzstein, arr. Anita Kerr)
Rock Around the Clock (Max C. Freedman, Jimmy de Knight, arr. Jeff Funk)
Shout Glory! (Byron J. Smith)
The Rhythm of Life (Coleman / Dorothy Fields)
Total praise (Richard Smallwood)
You show me (Nico Schlenker)
Gospely a jazzové písničky mohou mít podobnou formu, harmonii a i melodiku, přesto se podstatně liší.
Gospel by měl být niterný, prožitý směrem dovnitř ať už meditativně či extaticky. Měl by strhávat svým duchovním obsahem, mluvit k Bohu nebo o Bohu. Není-li Halleluja při zpěvu vnitřně prožité, jeví se příliš patetické a dokáže jít pěkně na nervy…
Jazzové písničky dokážou jít na nervy také. Zejména plytkostí textů, mnohdy nevhodných pro sbor (když 80 zpěvaček a zpěváků vyznávají lásku nějaké bejby…) Jenže nám v těch písničkách o text zpravidla moc nejde, spíš se chceme vyřádit na synkopách. A tak je lepší o textu moc nepřemýšlet, můžeme si tam dát nějaké šubidubi nebo jinou zvukovou konstantu. Nezáleží na tom.
Doufám, že se nám podaří v sobotu v kostele zpívat o Bohu a v neděli na koncertě „udělat show“ a pobavit publikum. Navázat na 1. verzi tohoto ateliéru z roku 2013 a zařádit si podobně jako tehdy.
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 22. 8. 2019 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
14:00 - 23:30 | ubytování - na internátě Truhlářská a Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 23. 8. 2019 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 02:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 24. 8. 2019 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 25. 8. 2019 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") + výdej balíčků na cestu |
7:15 - 8:00 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Fotky tradičně od Ondry Staňka, jsou seřazeny do různých galerií a začněte třeba závěrečným nedělním koncertem v Domě kultury.
Dirigování vystudoval Roman Válek na Janáčkově akademii muzických umění v Brně se zaměřením na vokálně instrumentální hudbu. Během studií, která ukončil v roce 1991 absolvoval dirigentský kurz na "Bachakademii" u H.Rillinga, pořádaný Českou filharmonií.
Ve sbormistrovské činnosti dosáhl značných úspěchů po celé Evropě. Spolupracoval s významnými dirigenty ( J.Bělohlávek, G.Albrecht, R.Gandolfi, T.Shimada, G.Gelmetti, F.Brüggen ) a předními českými sbory. Jako dirigent spolupracoval s řadou vokálních i instrumentálních těles (Brněnský akademický sbor, Ars Brunesis Chorus, Madrigal quintet Brno, Pražský komorní sbor, Sbor opery Národního divadla v Praze a Brně. Komorní orchestr Slovenské filharmonie - Musica Aeterna, Brněnský komorní orchestr, Filharmonie B.Martinů Zlín, Severočeská filharmonie Teplice, soubor Hradišťan).
O Virgo splendes - Španělský anonym, SATB ,zvon
Ay Santa Maria - Španělský anonym, SATB a capella
Virgen bendita sin par - Pedro Escobar, SATB,barok. kytara,bicí
Dios Itlaconntzine - Codex Valdés, SATB, S solo, barok. kytara,bicí
Sancta Maria - Codex Valdés, SSATB, barok. kytara ,bicí
E la don, don - Anonym, SATB, barok. kytara,bicí
Sbormistr bude v ateliéru komunikovat česky a anglicky.
Drazí zpěváci.
Náš ateliér bude krátkým výletem do málo známé vokální hudby renesančně-barokního Španělska a Nového Španělska-tedy Jižní Ameriky.
Jedním z důležitých pramenů této překrásné hudby je tzv. Červená kniha z Montserratu a samozřejmě zlatá éra španělské renesanční polyfonie v čele s Vittoriou a Moralesem.
Španělští kněží a misionáři- mnohdy také výborní hudebníci-studovali původní jazyky a napomohli k vytvoření jakéhosi indiánského „esperanta“ -NAHUATLU – tedy jazyka,v němž byly provozovány ony fůze španělské a indiánské hudby renesančního a barokního období.
Zásadní obrat v evangelisaci Ameriky znamenalo zjevení Panny Marie v Guadelupe indiánovi Juanovi Diegovi.Mezi léty 1532-1538 se obrátilo ke křestanství 9 milionů indiánů – Mexičanů.
V našem programu zazní jak španělská hudba- jako východisko této fůze,tak původní španělsko-indiánská hudba provozovaná v Mexiku na přelomu 17.st.
Budeme zpívat španělskou latinou a hlavně tajuplnou indiánštinou -jazykem NAHUATL.
Náš ateliér doprovodí dva členové Czech Ensemble Baroque- na barokní kytaru a dobové bicí nástroje.
Kromě zpěvu si na bicí můžete zařádit i Vy - ovšem za podmínky, že si nějaké ty indiánské bicí obstaráte do léta sami. Přineste si tedy s sebou mušle, škeble, lusky, kakaové boby, kaktusové trny, mikrobubínky a jiné mexické nástroje, jichž máte doma jistě ze svých cest přehršle.
Náš ateliér počítá též s autentickou vizáží, takže s sebou také čelenky, péra, chmýří, mírové dýmky a hlinky.
Těší se na Vás náčelník VELKÝ VÁLEK
(* 6. 1. 1965 v Praze)
Po absolutoriu oboru klarinet na pražské konzervatoři roku 1986 začal studovat obor hudební věda na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Zde se již od druhého ročníku zaměřil na středověkou hudbu, zejména na gregoriánský chorál. V roce 1991 absolvoval na pařížské konzervatoři (Conservatoire Nationale Supérieur de Musique de Paris) obor dirigování gregoriánského sboru a v následujícím roce působil jako dirigent souboru Choeur grégorien de Paris. V této době také často navštěvoval klášter Solesmes, centrum výzkumu gregoriánského chorálu, za účelem studia a odborných konzultací.
Od roku 1987 vede vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis, který již realizoval 16 CD a řadu koncertů v České republice i v zahraničí, především s repertoriem vlastní české chorální tradice na podkladě vlastních transkripcí. Nahrávky souboru získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku).
Od roku 1993 působí v Ústavu hudební vědy na Karlově univerzitě, kde přednáší témata spojená s gregoriánským chorálem a liturgií. V letech 2008–2013 byl profesorem gregoriánského chorálu na univerzitě ve švýcarském Lucernu. Pravidelně vede kursy teorie a praxe gregoriánského chorálu ve Francii, Švýcarsku, a Belgii. Spolupracuje taktéž dlouhodobě s Českým rozhlasem na tvorbě pořadů o gregoriánském chorálu (cyklus Liturgický rok v gregoriánském chorálu).
Vedle středověké duchovní hudby se věnuje také dalším hudebním žánrům. Společně se svými dvěma bratry aktivně působí ve skupině bratří Ebenů.
Antiphona Salve Regina
Psalmus responsorius Eructavit cor meum
Rondeau Ave mater Salvatoris
Lauda Venite a laudare
Cantio Sanctissima mitissima (2hl.)
Antifona Descendi in ortum
Conductus Salve virgo virginum (3hl.)
Sbormistr bude v ateliéru komunikovat česky, anglicky a německy.
Málokterá oblast křesťanské tradice se může pochlubit tak početným a osobitým hudebním repertoárem jako právě kult mariánský. Středověké zpěvy k Panně Marii jsou prodchnuty zvláštní poesií a lyrismem. Mariánská tématika, která je jednotícím prvkem letošního ateliéru, nám poskytuje jedinečnou příležitost představit si široké spektrum forem od „klasických“ gregoriánských zpěvů až po duchovní písně a polyfonní kompozice.
Vít Novotný se narodil v roce 1982 v Praze, kde se později odehrávala i jeho hudební průprava. V dětství se úspěšně vyhýbal systematické výuce na ZUŠ a k hlubšímu zájmu o hudbu našel cestu až díky skladateli Jakubu Nygrýnovi, ke kterému coby pubescent docházel na soukromé hodiny klavíru a harmonie. Blízký a trvalý vztah ke sborovému zpěvu získal díky Haně Vašátkové, sbormistryni dětského pěveckého sboru Klíček, jehož byl Vít Novotný členem.
Jako absolvent Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v oborech Anglický jazyk, Hudební výchova a Sbormistrovství (ve třídě Marka Valáška) těmto oborům zůstal věrný i po ukončení studia: angličtině a hudební výchově se věnuje coby učitel na Gymnáziu Přírodní škola v Praze. Jako sbormistr má za sebou zhruba patnáctileté zkušenosti s komorními smíšenými sbory Imbus, OktOpus a Omnibus. Po tři léta působil jako sbormistr letního tábora Hudební mládeže ČR. Od roku 2014 je hlavním sbormistrem celorepublikového pěveckého sboru Bohemiachor, tělesa pokrevně spřízněného s festivalem Bohemia Cantat.
Ateliér nabídne rozmanitá setkání s hudbou Jiřího Pavlici i s autorem samotným. V pestrých úpravách pro sbor a cappella i s kapelou zazní tyto písně:
Svatý Ján
Velkomoravský chorál
Láska
Poslední list
Krátký popis léta
Součástí práce v ateliéru bude i aktivní účast na koncertu Jiřího Pavlici a Hradišťanu v pátek 25. 8. V jeho rámci si sbor zazpívá třeba:
Modlitba za vodu
Haleluja
Až se budeš bát
Sbormistr bude v ateliéru komunikovat česky a anglicky.
Doc. ThDr. Tomáš Novotný je absolventem Pražské konzervatoře, kde studoval skladbu, dirigování a hru na lesní roh. Po absolutoriu pokračoval ve studiu na Evangelické bohoslovecké fakultě v Praze, kde také získal doktorát v oboru Starého zákona (Hebrejské mudrosloví). Již v době studia se také díky svému intenzivnímu zájmu o hebrejštinu stal spoluautorem Ekumenického překladu Bible. Obě své kvalifikace ideálně spojil ve své činnosti se souborem Adash. V současné době vyučuje na katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity.
Vokální soubor Adash má své kořeny v speciálním kurzu hebrejštiny, který vyučuje doc. Tomáš Novotný na Ostravské univerzitě. Používá v něm k výuce hebrejského jazyka hebrejské písně. Proto se také tento kurz nazývá Hebrejština písněmi. V hebrejštině: Ivrit Derech Širím. Odtud pochází jméno souboru: Adash, které je akronymem těchto tří hebrejských slov. Když v roce 1999 studentky poprvé předvedly na veřejnosti písně, které používají při výuce, vzbudilo to takovou pozornost, že začaly být zvány i k samostatným koncertním vystoupením. Adash tak má za necelých deset let činnosti za sebou několik set koncertů - od Evropy až po Spojené státy, od koncertních síní přes kostely, parlament, až po synagogy. Jedním z vrcholů kariéry souboru byl nesporně samostatný koncert na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro 2004. V současné době Adash vystupuje často ve spolupráci s klezmerovou skupinou Naches.
Ateliér zahrnuje vedle zpěvu tradičních i moderních židovských písní v hebrejštině a jidiš i výklad o judaismu, židovské hudbě a kultuře.
Podle složení přihlášených bude vybráno z těchto skladeb:
Aní ma’amín – Mezzo sólo
Čiribim, čiribom – dvě mezzo sólistky
Ešet chajil
Hevenu šalom
Chesed ve’emet nifgašú – Mezzo sólo
Ki onu amecho
Lecha dodí – mezzo sólo
Majko mašme lon
Rumenje (Lebeděf)
Simeni chachotam – sólo alt
Sisu et Jerušalajim
Ša, štil – sólo alt
Šolem zol zejn
Sbormistr bude v ateliéru komunikovat česky, anglicky a hebrejsky.
(* 1982)
Posledních deset let jsem s velkou chutí brázdil sborové vody, mám zkušenosti s vedením různých typů těles, amatérských i profesionálních, dlouhodobě i formou workshopů. Vystudoval jsem dirigování (AMU v Praze), klavír (Pražská konzervatoř) a Sbormistrovství chrámové hudby (PedF UK v Praze). Moje vášeň pro sborový život mne zavedla do různých koutů Evropy na kursy, festivaly a soutěže, jeden rok jsem strávil sbormistrovským studiem ve Švédsku na stockholmské Královské akademii. Věnoval jsem se i orchestrálnímu dirigování, doprovázení zpěváků a hraní pro balet. Vyzkoušel jsem si jako zpěvák i sbormistr různé projekty – od čisté klasiky až po pop, vokální jazz, mezižánrové fúze a čistou improvizaci. Sborový zpěv vnímám jako nekonečný proces objevování krásy, sdělování příběhů, oslavu života. Sbormistři se svými sbory mají v ruce úžasný nástroj na šíření hloubky, radosti a důležitých poselství.
Jsem usazen na Vysočině, kde se s velkou chutí věnuji péči o hudební dorost na základních uměleckých školách (klavír, korepetice, orchestr, sbor). V poslední době studuji intenzivně také hlasovou kulturu své půlroční dcery, která je nevyčerpatelným zdrojem zajímavých zvuků a barev!
Výběr ze hudebního CV:
Aj, dobre je (lidová, arr. Michal Hájek)
V hoře (Radůza, arr. Michal Hájek)
Ayibobo (lidová z Haiti, arr. Sten Källman)
Revival (Radim Zenkl - autorská skladba pro mandolu a sbor)
Každý si nese své břímě (Jarek Nohavica, arr. Michal Hájek)
Marie (Zuzana Navarová, arr. Dana Houdková/Michal Hájek)
Sbormistr bude v ateliéru komunikovat česky a anglicky.
Milý zpěvný lide,
náš ateliér je určen všem, kteří se kromě řádné sborové práce nebojí experimentovat, improvizovat, odhodit notovou osnovu a zpívat mezi řádky. Tedy pěvcům, které trochu svrbí paty a kteří mají chuť skočit do neprobádaného hudebního oceánu a prozkoumávat zajímavá zákoutí. Vězte, že my sami úplně nevíme, jak to přesně dopadne, možná nás čekají i slepé uličky. Máme však chuť vychutnat si sílu vzácného setkání a společného muzikantského objevování. Nebudeme se zdráhat pořádně si zapařit, ani pořádně se dojmout.
Ateliér po sborové stránce povede Michal Hájek. Jako vzácný host pak bude s námi Radim Zenkl, který ozdobí veškeré vokální dění svým multi-instrumentálním kouzelnictvím.
Bude nám ctí na onu kratičkou bohemkovou chviličku spojit naše cesty s vašimi!
Srdečně
Michal Hájek a Radim Zenkl
Aj hory, hory
Ha, ty svatý Vavřenečku
Na tom Bošileckým mostku
Horo, horo hor
Týnom, tánom
Na letošní Bohemia Cantat se chystám přivézt české, moravské a slovenské lidové písně s použitím relativně moderních harmonií a svůdných tanečních rytmů. Zda to bude více populár nebo lidovky, to budete moci posoudit v srpnu sami.
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 23. 8. 2018 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
14:00 - 23:30 | ubytování - na internátě Truhlářská a Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 24 8. 2018 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 02:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 25. 8. 2018 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 26. 8. 2018 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") + výdej balíčků na cestu |
7:15 - 8:00 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Fotky opět pořídil Ondra Staněk, jsou seřazeny do různých galerií a začněte třeba závěrečným nedělním koncertem v Domě kultury.
Alfons Brandl vystudoval hudební výchovu a sbormistrovství na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově a hudební vědu na Ludwig-Maximilians-Universität. Koncem studia začal více tíhnout k sólovému zpěvu, proto navázal soukromým studiem u prof. Margret Langen a později u Ingrid Bettag.
Přes 25 let zpíval první tenor v mezinárodně proslulém vokálním tělese “Die Singphoniker”, kde odzpíval množství koncertů v Německu i v zahraničí, natočil třicet CD, mimo jiné všechny mužské sbory Franze Schuberta, což čítá cca 100 skladeb. Většinu opatřil i vědeckým komentářem.
Od července 2008 již není aktivním členem, nadále však sólově interpretuje starou hudbu, zejména oratorní díla Bacha, Mozarta, Haydna a Händla. V repertoáru má rovněž roli Labutě v Orffově „Carmině Buraně“, kterou ztvárnil zatím více než padesátkrát (mimo jiné v roce 2003 s orchestrem Symphonieorchester des BR pod taktovkou Ricarda Mutiho). V neposlední řadě se ve svých recitálech věnuje interpretaci písňové tvorby.
Vedle své pěvecké kariéry působí jako pedagog. Od roku 1997 byl docentem sbormistrovství na Hochschule für Musik Nürnberg-Augsburg/Abteilung Augsburg, od roku 2006 vyučuje na Hochschule für Musik Nürnberg. Tam byl také roku 2010 jmenován profesorem. 2009 – 2015 zastával post viceprezidenta této hudební instituce a mezi 2001 – 2012 byl členem prezídia Bavorské hudební rady.
Dále v letech 2005 – 2012 předsedal výboru pěveckého svazu Bayerischer Sängerbund, kde je dodnes aktivní.
V roce 1999 byl jako docent přizván na „5th World Symposion on Choral Music“ do Rotterdamu, v létě 2001 řídil sborové studio v rámci Mezinárodní soutěže komorních sborů v Marktoberdorfu. Od ledna 2002 řídí Augsburger Vokalensemble a od roku 2003 také Kammerchor des Bayerischen Sängerbundes.
Jako dirigent působil mimo jiné v orchestrech Münchner Symphoniker, das L‘Orfeo Barockorchester, La Banda a Bayerische Kammerphilharmonie. Alfons Brandl je porotcem na nejrůznějších sborových soutěžích a je členem umělecké komise a poroty prestižní soutěže Deutscher Chorwettbewerb.
Ateliér je vedený v angličtině nebo němčině!
Alfons Brandl, profesor sbormistrovství a odborník na starou hudbu, v tomto workshopu na příkladu děl z celého období německé barokní hudby (1600–1750) ukáže způsoby artikulace a historicky poučené interpretace těchto děl. Jeho výběr je velmi pestrý – počínaje skladbou „Was betrübst Du Dich meine Seele“ (Proč se tak trpce rmoutíš, má duše) Johanna Hermanna Scheina ze souboru motet „Fontana d'Israel“ z roku 1623 přes moteto Heinricha Schütze z období konce třicetileté války či moteto J.M. Bacha z roku 1680 až po dvě velmi rozdílné skladby norimberského skladatele Johanna Pachelbela, které vznikly kolem roku 1700, či vybrané pasáže z Bachova moteta „Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf“ (Duch přichází na pomoc naší slabosti) z roku 1729.
Vedle radosti ze zpěvu této velkolepé hudby budou mít účastníci možnost získat komplexní dojem z německé barokní hudby díky pohledu na modernost a tradici, na interpretační praxi a metodiku nastudování. Kromě toho profesor Brandl díky svým velkým pěveckým zkušenostem zprostředkuje také rady a doporučení, jak nejlépe zacházet s vlastním hlasem.
Heinrich Schütz: Pater noster
Johann Michael Bach: Ich weiß, dass mein Erlöser lebt
Johann Hermann Schein: Was betrübst Du Dich meine Seele
Johann Pachelbel: Singet dem Herrn
J. S. Bach: Psallite Deo nostro
Johann Pachelbel: Magnificat in D - arr. Alfons Brandl
Miriam Němcová (1961) začala svou dirigentskou dráhu v šestnácti letech u neprofesionálních souborů (pěvecký sbor ROSA a VUS UK, komorní orchestr Quattro corde). Po absolutoriu Pražské konzervatoře a během studia na AMU v Praze – obor kompozice a dirigování (též u prof. dirigenta Václava Neumanna) spolupracovala již s profesionálními ansámbly: Sukův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Pěvecký sbor Čes. rozhlasu, Pražský filharmonický sbor. V letech 1987–1988 byla stipendistkou České filharmonie u Pražských madrigalistů a několikrát obdržela stipendium ve Stuttgartu na Bach-Akademie u prof. H. Rillinga. Po návratu z půlroční stáže v Paříži (1989) působila M. Němcová v Komorní opeře Praha a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kam se po ročním angažmá u Karlovarského symfonického orchestru v roce 1991 vrátila jako šéf opery. Na základě úspěšného nastudování Verdiho Otella v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě jí byla v roce 1993 nabídnuta dirigentská i sbormistrovská smlouva ve Státní opeře Praha. Od září 1995 je M. Němcová profesorkou dirigování na Pražské konzervatoři, kde současně vede i symfonický orchestr. Kromě toho se neustále věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí.
Carl Orff: Catulli Carmina - kantáta (výběr)
JIŘÍ HOLUBEC se narodil v roce 1959. Absolvoval Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, kde studoval řízení sboru pod vedením prof. Tomáše Fialy, později vystudoval hudební teorii na pražské Hudební fakultě AMU. Tam dokončil v roce 2002 i doktorské studium. Od roku 1984 vyučuje na katedře hudební výchovy PF UJEP v Ústí nad Labem. Je členem Vědecké rady Ústavu teorie hudby HAMU v Praze. V roce 2007 byl jmenován univerzitním profesorem.
Působil jako sbormistr Smíšeného pěveckého sboru Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem, v roce 1989 založil společně s prof. Josefem Říhou univerzitní pěvecký sbor Chorea academia, v roce 1993 se stal sbormistrem Děčínského pěveckého sboru. Jako sbormistr dále působil v německém Mannheimu a na teplické konzervatoři. Je uměleckým vedoucím a aranžérem Bigbandu Bonit.
Jako sbormistr vystupoval na koncertech a festivalech ve většině evropských zemí a v USA, kde v roce 1996 dirigoval pěveckých sbor Chorea academica při jeho americkém debutu a kde v roce 2004 řídil pěvecký sbor State University of New York v Cortlandu, se kterým provedl a premiéroval skladby českých i světových autorů. Věnuje se rovněž skladatelské a aranžérské činnosti, úpravy skladeb vyučoval i na Pedagogické fakultě UK v Praze.
V roce 2003 se stává ředitelem Mezinárodního sympozia o sborovém zpěvu Cantus choralis, které pravidelně pořádá ústecká univerzita, je členem přípravného výboru Mezinárodního sympozia Cantus choralis Slovaca, které probíhá na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici.
Sborová tvorba rozličného charakteru pro dívčí a ženské hlasy. Mimo časy oficiálních zkoušek pokračujeme v pečlivém a důkladném hlasovém výcviku v zábavních lokalitách města Liberce (až do rána).
Guy Forbes: Ave Maria
György Orbán: Lauda Sion
Jiří Teml: Marijánek
Jiří Holubec: Tři sbory na lidový text
Radost až do rána (sborové překvapení)
Damon Dandridge: I´m gonna wait
Výběr z pravoslavné hudby
A. Archangelskij: Pomyšljaju děň strašnyj
I. Čajkovskij: Cheruvímskaja pjesň
S. Bortňanskij: Koncert č. 16 – Vozněsu Ťa, Bože moj, Carju moj
Kdo má rád písničky Vlasty Redla bude mít možnost si je zazpívat v úpravách pro smíšený sbor a bicí. Moravská rytmika, temperament i zpěvnost – to je výzva!
Sborové úpravy lidových písní od Vlasty Redla:
Ej, dudy moje
V hornom dolnom konci
Moc dobře vím
Kolem a kolem
Vracaja sa dom
Ing. Libor Sládek je původním povoláním stavař, studoval na stavební fakultě ČVUT a tři roky strávil v projektové kanceláři. Poté začal učit na gymnáziu Na Zatlance odborné stavební předměty a po revoluci v roce 1989 rovněž matematiku a hudební výchovu. Od roku 1994 učí na nově vzniklém čtyř a osmiletém Gymnáziu Jaroslava Heyrovského v Praze. V současné době je sbormistrem tří smíšených sborů - repertoárově různě zaměřených (Besharmonie, Mix, Bohemiachor). V roce 2000 se stal v anketě Zlatý Amos nejoblíbenějším učitelem České republiky. V letech 2001-2004 vystudoval sbormistrovství chrámové hudby a v roce 2007 absolvoval na Karlově Univerzitě v Praze obor hudební výchova a sbormistrovství pod vedením profesora Mátla.
Tradiční i soudobé skladby gospelového žánru se zaměřením na autentičnost přednesu, jak technicky tak i stylově, včetně sólové improvizace – call and response. Tyto skladby jsou plné emocí a energie s velkým dynamickým projevem, blues-jazzových harmonií a synkopovaných, swingových rytmů.
Výběr afrických písní pochází z jihoafrických provincií černošských zulových kmenů. Tyto folkové písně jsou výborné na rozezpívaní a také obsahují pohybovou choreografii.
Spirituály, gospely, africké písně:
Amavolovolo - arr. Rudolf de Beer
Amen, amen - arr. Nelsie T. Johnson
Amen! Tell It on the Mountain! - arr. Mary McDonald
Aya ngena - arr. Ruth Morris Gray
Aya ngena - tradicionál
Hallelujah - from „Händel's Messiah: A Soulful Celebration“ - G.F. Händel, arr. Mervyn Warren, Michael O. Jackson, Mark Kibble
Senzenina - tradicionál
Siyahamba - tradicionál
The Battle of Jericho - arr. Moses Hogan
The Storm Is Passing Over - Charles Albert Tindley, arr. Barbara W. Baker
Total Praise - Richard Smallwood, arr. Patrick Barret, Doreen Rao
Umahlalela - arr. Michael Barrett
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 25. 8. 2016 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
14:00 - 23:30 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 26 8. 2016 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 02:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 27. 8. 2016 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 28. 8. 2016 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") + výdej balíčků na cestu |
7:15 - 8:00 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Všechna videa z ročnííku jsou díky Ivanu Rendlovi opět přehledně zpracována na YouTube v samostatném seznamu.
Fotky opět pořídil Ondra Staněk, jsou seřazeny do různých galerií a začněte třeba závěrečným nedělním koncertem v Domě kultury.
Hudební archivy v českých zemích jsou plné dosud neobjevených duchovních skladeb z 18. století. Pokusíme se nahlédnout do tohoto v dnešní době neznámého hudebního repertoáru, který byl provozován na kůrech městských i venkovských kostelů zejména ve druhé polovině 18. století. Samozřejmě přitom nemůžeme opomenout osobnost J.J. Ryby, jehož dvojité jubileum si v letošním roce připomínáme.
Podstatná většina repertoáru bude v latině.
František Xaver Brixi: Sub tuum praesidium in F da Capella, Org.
F.X. Brixi: Sit nomen Domini benedictum in C, Org.
Václav Pichl: Mottetto in D de omni Solemnitate (Ad jubila, ad plausus), 2 Vni, 2 Ob/Fl, Org., 2 Clni
Jiří Ignác Linek: Laudate Dominum omnes gentes in B, 2 Vni, 2 Clni, Va, Org.
J. I. Linek: Regina coeli laetare in C, 2 Vni, Org. 2 Clni
Jan Křtitel Vaňhal: Alleluja in C, 2 Vni, Va, Org., 2 Clni
Josef Antonín Sehling: Dormi nate Theantrope in A, 2 Vni, 2 Cor, Org.
Hudbě se věnuji od dvou let, kdy jsem podle pamětníků uměl okolo deseti písniček. Dokázat to ale nemohu, rodiče záznam nepořidili a písničky si dávno nepamatuji. V šesti letech se maminka rozhodla, že budu zpěvákem a zapsala mě na zpěv a klavír. Ani jedno jsem neměl rád, ale díky paní profesorce Marii Urbanové jsem alespoň u zpěvu vydržel a nakonec ke svému vlatnímu překvapení vystudoval konzervatoř v Pardubicích, kde mě hudba poprvé začala tak trochu bavit. Zasloužili se o to zejména prof. Miroslav Raichl a prof. Svatava Šubrtová. Během studií jsem se začal zabývat vedením sborů. Krátce po pádu komunismu jsem s velkou dávkou sebevědomí a naivity odlětěl s jednosměrnou letenkou do USA a po mnoha dobrodružstvích vystudoval sborové a orchestrální dirigování na University of Northern Colorado, kam mě doporučil Garrick Ohlsson. Jako profesionální sbormistr jsem pak v Americe působil dvacet let zejména na Hartwick College v New Yorku, kde jsem vedl hudební oddělení a Harteick College Choral Institute a rovněž Catskill Choral Society.
Během nabité profesionální kariery jsem dirigoval studentské, amatérské a profesionální sbory v Evropě, Severni a Jižní Americe, Asii i Africe. Po dvaceti letech činnosti jsem se rozhodl pro klidnější život ve spojení s přirodou a odstěhoval se na malou olivovou farmu v Toskánsku, kde žiji se svou ženou Markétou a dvouletým synkem Adámkem a kde produkuji organický olivový olej a kde se věnuji permakultuře. Sbormistrovství pro mě zůstává radostným hobby.
V letošním ženském ateliéru se budeme těšit na mozaiku, v níž si každý najde uspokojení. Zazní mistrovská díla inspirovaná gregoriánským chorálem a renesančními cori spezzati v podobě dvojsboru Bieblovy Ave Maria, folklór (výběr lidové tvorby z Bulharska), tango (Astor Piazzolla) i černošský spirituál z dílny Mosese Hogana.
Ave Maria - slavná kompozice pro ženský dvojsbor od Franze Biebla z roku 1964
Ubi Caritas - skladba norského současníka Ola Gjeilo z roku 2007
Liber tango - transcripce tanga Astora Piazzolly
Ride on King Jesus - spirituál v úpravě Mosese Hogana
Svatba - bulharská lidová
Mgr. Jiří Slovík v současnosti působí na MGO, KHv UJEP Ústí nad Labem.
V roce 1995 založil a dosud vede Opavský středoškolský sbor Luscinia. Toto pěvecké těleso se velmi brzy dostalo mezi nejlepší nejen v ČR. Ocenění získává i na mezinárodních sborových soutěžích - např. Middlesbrough GB, Llangollen GB, Cantonigros SP, Ankara Turecko, Celje Slovinsko atd.
Do roku 2009 působil na Janáčkově konzervatoři v Ostravě jako sbormistr školního sboru a Komorního sboru JKO KomoraCZECH, se kterým vyhrál mezinárodní sborový festival young 2004prague, zde také získal ocenění za dirigentský výkon. Stejnou cenu získal sbor na této soutěži v roce 2007. V současné době diriguje koromě OSS LUSCINIA take Pěvecké sdružení slezských učitelek, založil a vede Janáčkův filharmonický sbor mladých při Janáčkově filharmonii Ostrava, Con moto Slovakia a sbor na katedře HV UJEP.
Založil a 13 let vedl dívčí sbor VENTUS Krnov, se kterým získal 1. místo na Iuventus mundi cantat Olomouc- 1997, 2x 1. místo Middlesbrough 1995- Anglie, 1. místo Pražské sborové dny 1996.
Dříve působil jako sbormistr dětského sboru Červený květ Opava - 2. místo Oskarshamn Švédsko, 1. místo Iuventus mundi cantat Olomouc, 5. místo Arezzo Itálie.
Je členem mezinárodních sborových porot na Slovensku, Polsku, v ČR, spoluzakladatel sborového festivalu Opava cantat a mezinárodního sboru mládeže Silesia cantat.
Mgr. Jíří Slovík je absolventem Ostravské university,studoval u prof. Lumíra Pivovarského.
Za dlouhodobou tvůrčí činnost byl v roce 2006 oceněn prezidentem republiky Václavem Klausem.
Účastníci se naučí skladby autorů XX. a XXI. století.
Při interpretaci bude využit jednoduchý scénický pohyb umocňující prožitek z interpretace i poslechu.
Bude vás to bavit :-)
Per crucem tuam - Petr Pálka
Ubi caritas - Ola Gjeilo
Memento homo - O. Fišer
1 z Postních motet - A. Tučapský
Bolavá hlavěnka - Bohuslav Martinů
V hornom koncu sviťá - J.Pospíšil
Ave Maria - Jaakko Mäntyjärvi
A něco pro potěchu srdce i duše:
Run to you!!!!!!!!!!!! - K. Busola
Ateliér zahrnuje vedle zpěvu tradičních i moderních židovských písní i výklad o judaismu, židovské hudbě a kultuře.
Adon Olam - hudba: U.Chitman, arr: Tomáš Novotný
Ani maamin - dvanáctý článek vyznání víry
BaOlam haBa - tradiční, arr: Tomáš Novotný
Kol BeRama - Jeremiáš 31,15, arr: Tomáš Novotný
Nigun rikud - Chasidský tanec, arr: Tomáš Novotný
V sekci ke stažení (po přihlášení) máte k dispozici následující soubory:
Definitivní rozhodnutí o skladbách však padne až během zkoušek podle schopností zpěváků. Pro jistotu si noty vytiskněte všechny a vezměte s sebou.
narozená 22. litopadu 1994 v Ústí nad Orlicí, pochází z České Třebové, kde vyrostla v podnětném hudebním prostředí rodičů Bohuslava Mimry, houslisty, dirigenta a klavíristky, Miluše Mimrové. Od dětství je vedena k hudbě, zejména v klavírní hře, a k pohybovému umění (gymnastika, balet), ale také k divadelním umění. Od r. 2010 studuje dirigování na Konzervatoři Pardubice, kde maturovala ve třídě Mgr. Jaroslava Brycha a MgA. Tomáše Židka Ph.D., pod jehož vedením pokračuje v dalším studiu. Nadále se také aktivně vzdělává v klavírní hře ve třídě Mgr. Pavlíny Klokočníkové. V lednu 2015 úspěšně složila přijímací zkoušky na Akademii múzických umění v Praze.
Jako dirigentka spolupracuje s Komorním orchestrem Jaroslava Kociána ve svém rodišti, se kterým provedla četný repertoár. Např. Biblické písně A.Dvořáka s basbarytonistou Jaroslavem Patočkou. Dále spolupracuje se Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice, s Pardubickým komorním orchestrem, se sborem Salvátor a je také asistentkou šéfdirigenta VUS Pardubice. Vedle klavírní hry se také vzdělává v oblasti houslové a varhanní.
Jana Mimrová se rovněž zúčastnila dirigentské soutěže v Žilině (květen 2014), mistrovských sbormistrovských kurzů v Hradci Králové, pod vedením sbormistrů prof. J. Skopala a J.Surovíka. Již 15 let pravidelně navštěvuje Mezinárodní hudební kurzy ČHS - SPKU v Litomyšli (dříve Bechyně), hra na klavír u Doc. F.Malého a housle M. Štrausová, zde také založila vlastní pěvecký sbor. Jako sbormistrině se mj. aktivně podílela na nastudování Dvořákova Stabat Mater (PHJ 2014).
Sborový ateliér spirituálu a populární hudby nabídne široký repertoár známých i méně známých energických a zajímavých skladeb.
"Uvaříme" Chilli con carne, nahlédneme do kuchyně známé pěvecké skupiny The Real Group ve skladbě Words, či zakusíme kouzlo černošských sborů např. ve sklabě I Want Jesus To Walk With Me
a samozřejmě nebude chybět známé Don´t worry, be happy Bobby McFerrina.
Těšit se na vás bude sbormistryně Jana Mimrová.
1. Witness - tradiční spirituál (arr. Jack Halloran)
2. I Want Jesus to Walk with Me - tradiční spirituál (arr. Moses Hogan)
3. Didn´t My Lord Deliver Daniel? - tradiční spirituál (arr.Moses Hogan)
4. Elijah Rock - tradiční spirituál (arr.Moses Hogan)
5. Ride The Chariot - černošský spirituál (arr.Henry Smith)
6. Chilli con carne - The Real Group
7. Don´t worry, be happy - Bobby McFerrin
8. Ikaw – filipínská milostná píseň (Louie Ocampo)
Milovníci a přátelé rytmického zpěvu!
Právě Vás zase znovu a samozřejmě i nové zvědavce ráda uvítám ve svém ateliéru.
Čeká na Vás POHYB (jednoduchý) + RYTMUS (výrazný) + SOUZVUČÍ (zajímavé)
Pod jednoduchým tématickým heslem:
Vibráto nechej doma! :-)
"Voice Dance"
"Africa" od Toto (David Paich, Jeff Porcaro)
"Hide and seek" od Imogen Heap, arr. Rachel Lindley
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 20. 8. 2015 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
14:00 - 23:30 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 21 8. 2015 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 02:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 22. 8. 2015 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 23. 8. 2015 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") + výdej balíčků na cestu |
7:15 - 8:00 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Všechna videa z ročnííku jsou hlavně díky Ivanu Rendlovi na novém YouTube kanálu.
Fotky pořídil Ondra Staněk a galerie je rozdělena po dnech:
čtvrtek 20.8.2015 | pátek 21.8.2015 | sobota 22.8.2015 | neděle 23.8.2015
Clément Janequin (1485-1558): Le Chant des Oiseaux
Hans Leo Hassler (1564-1612): Duo Seraphim
Claudio Monteverdi (1567-1643): Quel Augelin che canta
Jacob Obrecht (1457/58-1505): La tortorella
Svět renesanční hudby z perspektivy andělské a ptačí. Pod vedením sbormistra a zapáleného ornitologa můžete vstoupit do říše těch, jimž „hrouda nohy nevíže“. Na naší zvukomalebné hostině nebudou chybět serafíni ani rozliční zástupci ptačí říše. Doufejme, že ne na talíři, nýbrž že budou zpívat….
Žánrový i národnostní mix zejména duchovních skladeb z východní Evropy.
(S ohledem na avizované účastníky z německy mluvících zemí bude ateliér veden převážně v němčině).
Andrzej Koszewski (*1922): Zdrowaś Królewno wyborna (1963)
Konstantin Švedov (1886-1954): Liturgie sv. Jana Zlatoústého "Gospodi spasi blagočestivyja"
Ionel Doru Popovici (*1932): Amin
Aleksandr Tichonovič Grečaninov (1864-1956): Missa festiva (1937) - Gloria
Vaclovas Augustinas (*1959): Anoj pusej dunojelio
Urmas Sisask (*1960): Omnis una (from Gloria patri - 24 hymns for mixed choir)
Náš ateliér bude mít letos internacionální charakter: Chystají se k nám zpěváci z Rakouska, Německa, Švýcarska a Jižního Tyrolska. Proto povedu ateliér převážně německy (důležité informace řeknu i česky).
Zpěvákům západní Evropy bych ve střední Evropě rád představil hudbu východní Evropy.
Vybírání bylo těžké, líbilo se mi toho moc. Ale i nyní (dva měsíce po rozhodování) mám pocit, že jsem vybral dobře a že se vám převážně duchovní skladby budou v celku naší mozaiky moc líbit.
Těším se na vás.
Honza Staněk
Lidové motivy slovanských (+maďarských) národů pro ženské hlasy.
Igor Naumovič Šamo (1925-1982): "Vesnjanka"
Igor Fjodorovič Stravinskij (1882-1971): "Podbľudnyje"
Béla Bartók (1881-1945): "Ne hagyj itt", "Legényosúfoló"
Bulharská lidová: "Sbrali se sa sbrali"
Todor Skalovski (1909-2004): "Makedonská humoreska"
V roce 1996 založil a dodnes vede soubor Piccolo coro & Piccola orchestra. Ten je pravidelně zván k natáčení ČRo, premiérování kompozic katedrou skladby HAMU a společností Přítomnost. Na festivalu Mladé pódium 2004 soubor obdržel cenu Nadace B. Martinů a v roce 2007 na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby získal hlavní cenu Petra Ebena. Piccolo coro & Piccola orchestra podnikly též řadu zahraničních turné (Německo, Itálie, Chorvatsko). V rámci projektu "Fakulta v srdci Karlova" pořádaného 1. lékařskou fakultou uskutečnily velké oratorní projekty, např. Händelova Mesiáše, Mozartovo Requiem, Mendelssohnova Eliáše, Dvořákovo Stabat Mater, Poulencovo Stabat Mater apod.
MgA. & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (1969) vystudoval na hudební fakultě pražské AMU obor Dirigování a tamtéž vykonal státní doktorskou zkoušku. Ještě za studií byl angažován Městským divadlem v Ústí nad Labem. V sezónách 2002 - 2006 zastával místo sbormistra ve Státní opeře Praha, kde kromě sbormistrovských povinností dirigoval operu La Boheme R. Leoncavalla. Koncertem s Pražskou komorní filharmonií na Mladém pódiu v roce 2002 Valášek získal 1. cenu v dirigentské soutěži tohoto festivalu. V rámci Pražského jara 2005 v české premiéře provedl celovečerní oratorium Ecce Homo Jana Hanuše a v listopadu 2005 se SOČR natočil Hanušovu I. symfonii. V roce 2006 hostoval v litevském Vilniusu a v japonském Kjótu. Pravidelně spolupracuje s Filharmonií Hradec Králové, je zván k vedení sbormistrovských kurzů a do porot sborových soutěží. Vyučuje na Pražské konzervatoři na oddělení odborné teorie a zároveň je sbormistrem všech konzervatorních sborů. Od roku 2002 vyučuje obor Sbormistrovství na Pedagogické fakultě UK Praze.
(česká moderní klasika)
Jan Novák (1921-1984): Exercitia mythologica (Midas, Terpsichore)
Klement Slavický (1910-1999): Madrigaly - 4. Milostný
Jiří Teml (*1935): Masopust
Antonín Tučapský (*1928): In honorem vitae - 5. Tu ne quaesieris
Slibuji krásně moderní a vážně vážnou muziku, nicméně nic není v životě zadarmo :-)
Moc se těším!
Vladimír Franz (*1959): Druhý díl kapesního oratoria "Mládenci v peci ohnivé".
Tvůrčí dílna za přítomnosti neorenesančního umělce Vladimíra Franze.
Luboš Hána (*1973): Vlastní úpravy českého a slovenského popíku (Olympic, Elán, Suchý – Šlitr, Mládek…)
Československé hitovky ve vlastní šťávě. Úpravy písniček či dokonce celé směsi zatím teprve pozvolna dozrávají v Sibeliově nálevu, ale k jejich konečné chuti bude ještě nutně zapotřebí čerstvý srpnový podještědský vánek. Jedině ten může dodat plnou a sborově vyváženou chuť Starcům na chmelu, Elánům, Olympicu, Mládkovi či Suchému a Šlitrovi.
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 21. 8. 2014 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
14:00 - 23:30 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 17:30 | zpívání účastníků před libereckou radnicí - upoutávka na festival |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 22 8. 2014 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 02:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 23. 8. 2014 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel Nalezení sv. Kříže - Malé nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 24. 8. 2014 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") + výdej balíčků na cestu |
7:15 - 8:00 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Ivan Rendl nahrál mnoho hodin video záznamů z letošní Bohemky. Zde vám je nabízíme v přehledné podobě.
Berte prosím na vědomí, že nahrávky jsou majetkem autora a jiné, než osobní využití si domluvte přímo s ním.
Dotazy či poděkování můžete posílat přímo Ivanovi na email rendl.ivan@seznam.cz.
Ivanovi moc děkujeme.
Organizační tým BOHEMIA CANTAT.
Záznamy z nedělního koncertu v Domě kultury |
|
Ateliér 1 - Čeněk Svoboda, Anděl a slavík | http://youtu.be/cvUyiSrwnCQ |
Ateliér 2 - Jan Staněk, Mozaika z východní Evropy | http://youtu.be/aguW4XnlJ3M |
Ateliér 3 - Jurij Galatenko, Slovanské vyšívanky | http://youtu.be/b95yg7FMn4Q |
Ateliér 4 - Marek Valášek, ... a tuhle znáte? | http://youtu.be/LTIhYJAb3zM |
Ateliér 5 - Roman Válek, Vladimír Franz live | http://youtu.be/FH5TYaRAZ6A |
Ateliér 6 - Luboš Hána, Jazzík i popík aneb hezky slovensky i česky | http://youtu.be/o2ssNe0g_Qk |
Koncert v sobotu v Kostelu Nalezení sv. Kříže na Malém náměstí |
|
Ateliér 1 - Čeněk Svoboda, Anděl a slavík | http://youtu.be/ySsUqqaQz44 |
Ateliér 3 - Jurij Galatenko, Slovanské vyšívanky | http://youtu.be/ioxSP7sstps |
Ogres skolot?ju kamerkoris | http://youtu.be/agIlFjFE5kg |
I Dilettanti | http://youtu.be/iO8UGsObllU |
+ přídavek | http://youtu.be/PEHbHXck_IQ |
Spektrum | http://youtu.be/YP3dmyUfAlM |
SpoSbo HoSta (Spojené sbory Honzy Staňka) ;-) | http://youtu.be/buwdn72r9Fo |
1. festivalový koncert v pátek v Domě kultury |
|
Ogres skolot?ju kamerkoris | http://youtu.be/jSg3Iw_TCA8 |
Harmonisch Komisch | http://youtu.be/gJ5M4hry0jE |
SpoSbo HoSta (Spojené sbory Honzy Staňka) ;-) | http://youtu.be/LGv9Dfvm6Ho |
Program ateliéru by chtěl prostřednictvím dobového repertoáru nabídnout „hudební putování“ po nejvýznamnějších poutních místech středověku. Nahlédneme do slavného Codexu Calixtinu, jehož zpěvy slýchávali poutníci u hrobu sv. Jakuba v severošpanělském Santiago da Compostella. Neméně zajímavý je repertoár rukopisu Llibre Vermeil, který je spojený s klášterem Montserrat a jeho „černou madonou“. Stranou nezůstanou ani další populární cíle poutníků, jako Jeruzalém a také Řím, který připomeneme chorálními zpěvy ze svátku sv. Petra.
Dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl (1974, Jablonec n.N) zastával již během studia na konzervatoři v Teplicích funkci koncertního mistra Severočeské filharmonie. Absolvoval pražskou Akademii múzických umění v oboru dirigování (2002) a studoval violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Zároveň se zúčastnil mnoha kurzů zaměřených na stylovou interpretaci (Chinon, Mainz, Basel, Valtice...)
Jako dirigent a sbormistr spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty (např. Magdaléna Kožená, Phillipe Jaroussky, The New Israeli Vocal Ensemble, Boni Pueri, Orlando Consort, Pražský komorní sbor, Les Musiciens du Paradis, Pražská komorní filharmonie…). Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby.
Zájem o dobovou interpretaci ho v roce 1992 přivedl k založení souboru Musica Florea, s nímž oživuje znovuobjevené autory zejména českého baroka a klasicismu. Je dramaturgem pravidelných koncertních řad v Praze a celé ČR a iniciátorem unikátního projektu převozného barokního divadla Florea Theatrum. Vedle sólové a komorní hry na violoncello se příležitostně věnuje kompozici. Účinkoval na prestižních festivalech (např. Pražské jaro, Rezonanzen Wien, Festival van Vlaanderen Brugge, Tage alter Musik Sopron, Tage alter und neuer Musik Regensburg, Struny Podzimu, Concentus Moraviae). Nahrál desítky CD, z nichž mnohá získala vrcholná ocenění (Diapason 1994, Zlatá Harmonie 1997,Cannes Classical Award 2003.) Nevyhýbá se ani experimentálním projektům, kam patří spolupráce se zpěvačkou Ivou Bitovou (V. Godár Mater, EMC 2007) nebo provádění romantické symfonické hudby na dobové nástroje (A. Dvořák, Arta Records 2009).
V současné době vyučuje dirigování, sbormistrovství chrámové hudby a barokní violoncello na Univerzitě Karlově v Praze a na specializovaných kurzech a seminářích. (např. Mezinárodní škola staré hudby Valtice, Bohemia Cantat v Liberci, Convivium, Akademie múzických umění v Praze, Janáčkova akademie múzických umění v Brně...).
Andrea Gabrielli - Battaglia (Bitva)
renesanční písně na český a latinský text:
Když jsi v štěstí (anonym)
Zkusil jsem ve světě mnoho - píseň Šimona Lomnického z roku 1584
EPINIKIUM - Gratias tibi vovemus
popř. ještě - Satirická píseň Jana Adelfa
Henry Purcell - opera FAIRY QUEEN – výběr
"Stará hudba" vůbec neznamená odpudivou vážnost. Konec renesance a počátek baroka jsou revolučním příběhem emočního náboje slov v hudbě. Ne jinak je tomu zejména v hudbě H. Purcella, jehož opera Fairy Queen dává tušit, že jeho hudba je plná emocí založených na přírodních i lidských živlech či rozkošných pohádkových příbězích a legendách. "Válečná" hudba A.Gabrielliho z konce 16. století, která se vedle nových programových prvků nezříká starého polyfonického stylu, je svělou ukázkou střetu a zároveň symbiózou rozumu a citu, jejíž hledání je i pro nás důležité. A s barokní kytarou, kterou si vemu sebou, budou skvělé i české renesanční písně.
Ale Möller (arr.): Trilo (Skandinávie)
Sten Källman (arr.): Papa Loko (Haiti)
James Whitbourn: Introit
Fläskkvartetten: Walk (arr. Simon Ljungman)
Co je těžší – vypravit se na moře do neznámých dálek nebo čekat na břehu, zda se blízký člověk z dálek navrátí? Ateliér je nachystán pro neohrožené sborové objevitele, kteří se nezaleknou ani jednoho, ani druhého. Žánrově se bude jednat o současnou sborovou hudbu vzniklou v posledních patnácti letech, ať už v podobě původní autorské tvorby či moderních úprav tradičních melodií. Ateliérové skladby budou utkány do jednolitého hudebního kusu, ozdobeného hostováním přizvaných muzikantů na bicí a dechové nástroje.
Chuhei Iwasaki se narodil v roce 1987 v Tokiu. Vytudoval na konzervatoři Toho gakuen v Tokiu, nyni studuje na pražské konzervatoři u prof.M.Košlera a M.Němcové. Od října 2013 bude studentem pražské HAMU.
Spolupracoval s Muzeem Antonína Dvořáka, Českou Televizí, Chlapeckým sborem Pueri Gaudentes a s nadací Václava Havla - Vize 97.
V roce 2010 založil studentský orchestr 'Komorní ansambl mladých Praha', od roku 2011 je asistentem poroty mezinárodní sborové soutěže Praga Cantat.
Michio Mamiya: 12 Inventions (výběr z cyklu)
Hikaru Hayashi: Japonské lyrické písně (výběr z cyklu)
Akira Miyoshi: 5 japonských lidových písní (výběr z cyklu)
(atelier je veden v češtině)
Zazpíváte si japonské lidové i soudobé písně pod vedením japonského dirigenta.
arr. Robert Sund: If you´re happy
arr. Keith Hampton: Praise His Holy Name
arr. Clarence Eggleton: Take me to the water
Slim Gaillard, Slam Stewart, Bud Green, arr. Kirby Shaw: Flat Foot Floogee
Louis Prima, arr. Mac Huff: Jump, Jive an´Wail
Nacio Herb Brown, Arthur Freed, arr. Ruth Elaine Schram: Singin´in the rain
Gospely a jazzové písničky mohou mít podobnou formu, harmonii a i melodiku.
Přesto se podstatně liší.
Gospel by měl být niterný, prožitý směrem dovnitř ať už meditativně či extaticky. Měl by strhávat svým duchovním obsahem, mluvit k Bohu nebo o Bohu. Není-li Halleluja při zpěvu vnitřně prožité, jeví se příliš patetické a dokáže jít pěkně na nervy…
Jazzové písničky dokážou jít na nervy také. Zejména plytkostí textů, mnohdy nevhodných pro sbor (když 80 zpěvaček a zpěváků vyznávájí lásku nějaké bejby…) Jenže v těch písničkách o text zpravidla moc nejde, spíš se chceme vyřádit na synkopách. A tak je lepší o textu moc nepřemýšlet, můžeme si tam dát nějaké šubidubi nebo jinou zvukovou konstantu. Nezáleží na tom.
Doufám, že se nám podaří v sobotu v kostele zpívat o Bohu a v neděli na koncertě „udělat show“, zařádit si a pobavit publikum. Ono se to vzájemně nevylučuje.
Kirby Shaw (arr.): When I Fall In Love
Rammstein, Jan Bürger & Oliver Gies (arr.): Engel
Martin Carbow (arr.): Pressure down
Charlie Chaplin, Steve Zegree(arr.): Smile
Greg Jasperse (arr.): Voice dance
Jens Johansen (arr.): Viva la Vida
Očekává nás napínavá cesta do světa plného nových zvuků, oproštěných od konvence středoevropského sborového ideálu. Naším cílem je smělý sborový zvuk spojený se strhujícím rytmem. Nechte se svést krásnými ba i náročnými a capella aranžemi od mistrů tohoto žánru:
When I Fall in love – překrásná balada čítající k jazzovým standardům s krátkým sólovým partem.
Pressure down– s mimořádným důrazem na rytmus a groove: „Rhythm is it!“
Engel – jedna z nejoblíbenějších německých sborových aranží od skupiny Maybebop:Bach meets Rammstein! :-)
Smile – krátká, ale okouzlující skladba, která se vyznačuje tzv. „close harmony“, a patří díky tomu přeci jen k těžšímu repertoáru.
Voice dance * – čistá radost ze zpěvu, sám název je tu programem.
Viva la Vida * – ne bez důvodu je Vocal Line jeden z nejúspěšnějších sborů, stále znovu překvapuje tento ansámbl úžasnými aranžemi Jense Johansena.
Už se na Vás těším!
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 22. 8. 2013 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
14:00 - 23:30 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 23. 8. 2013 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:30 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují hosté festivalu | |
21:00 - 01:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 24. 8. 2013 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:30 - 14:30 | oběd (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:30 - 19:00 | večeře (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 25. 8. 2013 | |
7:30 - 9:00 | snídaně (Restaurace KNL v budově Krajského úřadu - bývalý "Eurest") + výdej balíčků na cestu |
7:15 - 8:00 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury účinkují všechny festivalové ateliéry |
po koncertu | závěr festivalu - "Šťastnou cestu"! |
Videa od Ivana Rendla.
Atelier 1 - David Eben - Gregoriánský chorál - Ve stopách středověkých poutníků
sobota | http://youtu.be/5owF1SkOVFU |
neděle | http://youtu.be/7P8noCCkaaU |
Atelier 2 - Marek Štryncl - Hudba renesančních a barokních mistrů
sobota | http://youtu.be/nFDNS81SAQU |
neděle | http://youtu.be/MJZLas7o-L8 |
Atelier 3 - Michal Hájek - Na korábu do neznáma
sobota | http://youtu.be/RJfh5raFZJY |
neděle | http://youtu.be/f5PmLNwiGTI |
Atelier 4 - Chuhei Iwasaki - Japonská sborová tvorba
neděle | http://youtu.be/bk7IegJIUEw |
Atelier 5 - Jan Staněk - Šubidubi Halleluja!
sobota | http://youtu.be/BjGvp6b1fq8 |
neděle | http://youtu.be/pXn50fNfzXI |
Atelier 6 - Dita Kosmáková - Jazz & Pop
neděle | http://youtu.be/26zoMkzZ6LI |
Antonio Lucio Vivaldi (1678-1741):
Magnificat (RV 610)
Vivaldi jako skladatel vokální hudby, složil řadu kantát a oper. V posledním období zažíváme renesanci právě jeho vokálně instrumentální hudby. Podobně jako J. S. Bach ve svatotomášské škole v Lipsku, tak i Vivaldi skládal většinu svých děl včetně oper pro Ospedale della Pieta v Benátkách. Jeho Magnificat RV 610 lze řadit mezi díla menšího rozsahu, avšak nepostrádající nic z autorovy geniality. Orchestrální doprovod ve stylu concerto, se nádherně snoubí s nádhernými a přitom nepříliš polyfonickými sbory, to vše doplněno malými solovými úseky. Pro solové party S, A, T se budete moci zúčastnit konkursu, nejspíše 2. nácvikový den dle rozpisu. O doprovod se postarají členové The Czech Ensemble Baroque Orchestra hrající na dobové nástroje ve složení 2 housle, viola, violoncello, kontrabas, cembalo, 2 hoboje event. fagot. Pro nácvik najdete dílo na you tube.
Přeju Vám, ať je pro Vás náš atelier objevem zcela jiného Vivaldiho, než na jakého jste zvyklí ze Čtvera ročních dob. Předpokládám, že náš koncert bude zařazen do sobotního duchovního programu. Těším se na společné barokní dílo, Váš Roman Válek.
Zorii seceratorilor (ciocarlia) – Alfred Mendelsohn
Vine hulpe di la munte - arr. Adrian Pop
Lino, Leano –de doi - arr. Nicolae Ursu
С вышних призирая убогия приемля – Александр Архангельский
(The Lord looks from heaven upon the helpless)- Alexander Arkhangelsky (1846-1925)
Господи, спаси благочестивыя - Константин Шведов
(O God, save the pious… ) - Konstantin Shvedov (1886-1954)
«Спаси люди Твоя, Господи» - 3 часть концерта «Тебе Бога хвалим» - Дмитрий Бортнянский
3. part from Concerto Te Deum Laudamus - Dimitri Bortniansky (1751-1825)
V rámci nabízeného ateliéru se vydáme na exkurzi do východní hudební tradice a budeme se zabývat interpretací vybraných skladeb. Dotkneme se laické koledy ze severorumunské oblasti Maramureše s názvem Vine hulpe di la munte (Přijde lišák z hor). Dále se zaměříme na veselou lidovou skladbu Zorii seceratorilor (Ráno sekáčů obilí) a na folklorní skladbu o lásce, složenou ze dvou kontraktních částí, a to Lino, Leano – de doi (Lino, Leano – o dvou), pomalá Ninge (Sněží) – moldavského skladatele a dva rumunské tance dynamické a temperamentní. Z rumunsko-moldavského prostoru se přesuneme ještě dále na východ a věnovat se budeme také třem krásným ruským duchovním skladbám známých skladatelů – Archangelského, Švedova a Bortnjanského.
Milí přátelé - příznivci sborového zpívání,
jen málokterý národ se může pochlubit takovou pokladnicí kvalitních sborových skladeb jako máme my. Snažil jsem se vybrat opravdové delikatesy a srdečně Vás zvu na jejich ochutnávku.
Těším se na společné chvíle s Vámi i s krásnou hudbou!
Marek Valášek
Antonín Dvořák: Dnes do skoku
Petr Eben: Cantico delle creature
Jan Hanuš: Ave Maria
Jan Novák: Echo z cyklu Exercitia mythologica
Anošt Košťál: Už je slunko
Echo - jméno nymfy
Nymfa s lehkým hlasem, znovu ozývající se Echo, umí napodobovat melodie, ve stínu hory nás učí kánony a umění fugy.
Cantico delle creature (Chvalozpěv stvoření) na staroitalský text sv. Františka z Assisi (1182 - 1226) je chvalozpěvem na Boha - Stvořitele.
František v něm vyzývá Slunce, Zemi, Měsíc s hvězdami, oheň, vodu, vítr ke společné chvále, nazývá je svými bratry a sestrami. Odtud pochází český ekvivalent názvu "Píseň bratra Slunce". Eben ve svém zhudebnění vychází z jednoho hudebního motivu, který mistrovsky zpracovává v charakteristických stylizacích, a vhodně zvolenými hudebně-výrazovými prostředky dosahuje zvukomalebného vyjádření jednotlivých přírodních živlů. Posluchačovu uchu jistě neuniknou typické prvky gregoriánského chorálu ani italské tarantely. Celé dílo Eben uzavírá do přehledné zrcadlové formy.
Cantico delle creature
Chvalozpěv stvoření
Altissimo, onnipotente, bon Signore, tue so'le laude, la gloria e l'honore et onne benedictione.
(Nejvyšší, všemohoucí, dobrý Pane, Tobě náleží chvála, sláva, čest a veškeré dobrořečení.)
Laudato si, mi Signore, cum tucte le tue creature, spetialmente messer lo frate sole, lo qual e iorno, et allumini noi per lui. Et ellu e bellu e radiante cum grande splendore: de te, Altissimo, porta significatione.
(Buď chválen, můj Pane, vším Tvým stvořením, především bratrem Sluncem, jenž je dnem a skrze něhož nám dáváš světlo. A on je krásný a září velikým jasem; Tvým, Nejvyšší, je obrazem.)
Laudato si, mi Signore, per sora luna e le stelle: in celu l'hai formate clarite, pretiose et belle.
(Buď chválen, můj Pane, sestrou Lunou a hvězdami, na nebi jsi je stvořil jasné, vzácné a krásné.)
Laudato si, mi Signore, per frate vento et per aere et nubilo et sereno et onne tempo, per lo qual´ alle tue creature dai sustentamento.
(Buď chválen, můj Pane, bratrem větrem, vzduchem, mrakem, jasnou oblohou a každým počasím, jímž dáváš svým tvorům obživu.)
Laudato si, mi Signore, per sora acqua, la quale e molto utile et humile et casta.
(Buď chválen, můj Pane, sestrou vodou, která je velmi užitečná, pokorná, vzácná a čistá.)
Laudato si, mi Signore, per frate focu, per lo qual´ ennallumini la nocte; ed ello e bello et robustoso et forte.
(Buď chválen, můj Pane, bratrem ohněm, kterým osvětluješ noc, je krásný, veselý, silný a mocný.)
Laudato si, mi Signore, per sora nostra matre terra, la quale produce diversi fructi con coloriti flori et herba.
(Buď chválen, můj Pane, naší sestrou, matkou Zemí, která nás živí a vydává rozličné plody, pestré květy a byliny.)
Laudato si, mi Signore, per sora nostra morte corporale, da la quale nullo homo vivente po skappare.
(Buď chválen, můj Pane, sestrou naší tělesnou smrtí, které žádný člověk nemůže uniknout.)
Laudate e benedicete mi Signore et rengratiate, servitelo cum grande humilitate.
(Chvalte mého Pána a dobrořečte mu, děkujte mu a služte mu s velkou pokorou.)
V ateliéru zazní virtuozní díla autorů Severní a Jižní Ameriky:
Ernani Aguiar: Salmo (Psalm) 150
Samuel Barber. Agnus Dei
Rollo Dilworth: Take Me to the Water
arr. Moses Hogan: Ezekiel Saw the Wheel (spiritual)
arr. F. Melius Christiansen: Beautiful Savior
Michael Dennis Browne/Stephen Paulus: Pilgrims´ Hymn (from the opera The Three Hermits)
Ateliér je určen zpěvákům, kteří se chtějí potěšit zpěvem českých i světových evergreenů 2. poloviny 20. století v netradičních sborových úpravách.
Směs písní pánů Suchého a Šlitra
Směs věčně mladých písní Ivana Mládka
T. Hutch / J. Štaidl: Pátá (orig. "Downtown" an international hit by Petula Clark)
Výběr písní z českých hudebních filmů
Every Breath You Take (music & lyrics - Sting), arr. Mark Brymer
Fly Me To The Moon (music & lyrics - Bart Howard), arr. Kirby Shaw
Georgia On My Mind (music -Hoagy Carmichael, words - Stuart Gorrell), arr. Ed Lojeski
Cheek To Cheek (music & lyrics - Irving Berlin), arr. Kirby Shaw
How High The Moon (music - Morgan Lewis, lyrics - Nancy Hamilton), arr. Stephen Zegree
Jan Václav Hugo Voříšek (1791-1825) - Offertorium Quoniam iniquitatem
Marc-Antoine Charpentier (1643-1704) - Motet Beatus Vir qui timet
Andrea Gabrieli (1532/1533-1585) - Battaglia
Henry Purcell (1659-1695) - Happy day
H. Purcell - Hear mighty Love
H. Purcell - Rejoice
Kromě sborových zpěváků jsou zde vítáni i zpěváci na malá sóla (SATBB). Ti budou zpívat zcela "sólově", nebo se z většího počtu sólových zpěváků vytvoří malý "elitní" sbor, který ta sólíčka odzpívá. Záleží na situaci. Rozhodně zpěv francouzského baroka je u nás velkou neznámou. Určitě se to bude líbit.
Marek Štryncl.
Sbormistr si vícehlasy rozdělí sám.
Pavel Staněk (*1927) - Missa Semplice
části: Sanctus, Benedictus, Credo a Agnus Dei
Mám radost, že Vám letos mohu představit novou mši svého tatínka Pavla Staňka. Uvidíte, že je krásná
V minulosti jsem většinou psal pro dechové orchestry a rozhlasový „taneční“ orchestr. Teprve setkání s krásným člověkem – páterem Urbanem v klášteru v italském Bolzanu – bylo pro mne před deseti lety také prvním hlubším setkáním s chrámovou hudbou. Nádherná akustika kostela a atmosféra bohoslužby mne tehdy inspirovaly k napsání mé první mše (Missa Lyrica pro smíšený sbor a malý dechový orchestr).
Před nedávnem jsem se k tématu mše vrátil – tentokrát mne k němu přivedly nejen úvahy o latinském textu mše ale i o tom, že teprve po letech jsem uměl pocítit vděk ke škole, na které jsem byl kdysi nucen tu „latinu sekat“.
Text mše dává skladateli velkou volnost. Jednotlivé kratší části, v nichž se opakuje jen několik slov, výrazně kontrastují s částí Kredo, kde probíhá velké drama, silný příběh. Na ten lze napsat melodram ale i symfonickou báseň. A to pro mne byla výzva!
A tak jsem si zkusil zkomponovat svou druhou mši tentokrát již bez podpory zvuku orchestru. Zato s nadějí, že milosrdná akustika chrámu umožní i méně vyspělému sboru naplnit prostor krásným zvukem lidských hlasů a bohoslužbu hudebně obohatit.
Přeji vám radostné zpívání.
Pavel Staněk
The Drunken Sailor (Evropa), ar. Robert Sund
Sej, haj, liba (Evropa)
Mo Li Hua (Asie), ar. Kamila Zenklová
Talk about suffering (Severní Amerika), ar. Radim Zenkl
Prende la vela (Jižní Amerika)
Thula mtwana wami (Afrika), ar. Markus Detterbeck
Molweni (Afrika), tradicionál, ar. Markus Detterbeck
Kookaburra (Austrálie), Marion Sinclair (1895–1988), ar. Radim Zenkl
Náš ateliér je složen z lidových písní všech obydlených kontinentů. Každá z písní má svůj osobitý charakter a styl. Od temperamentní jihoamerické Prende la Vely přes dvě rytmické africké, až po australskou Kookaburru s imitací tradičního didgeridoo v mužských hlasech. Asii zastupuje pentatonická čínská Mo Li Hua a z "evropských vod" jsme vybrali dvě skladby v méně tradičních úpravách. Pro zvukové dokreslení bude většinu písní doprovázet Radim Zenkl, vyjímečný hráč na mandolínu, lidové flétny a didgeridoo.
Morten Lauridsen - O magnum Mysterium
Rene Clausen - All that Hath Life and Breath
Eric Whitacre - Lux Aurumque
Moses Hogan - I am Gonna Sing 'till the Spirit moves in my Heart
Na ateliéru zazní duchovní díla z pera současných amerických skladatelů jako Eric Whitacre, René Clausen a Samuel Barber. Chybět samozřejmě nebudou ani špičkové spirituály z dílny mistrů tohoto žánru jako Moses Hogan či André Thomas.
Ateliér NOVÁ HUDBA Z NOVÉHO SVĚTA představí nejzajímavější díla soudobé americké sborové tvorby. Pravděpodobně těžko bychom v USA hledali sbormistra, který alespoň jednou neslyšel některá z děl jednoho z nejoriginálnějších amerických skladatelů mladé generace - Erica Whitacrea. Mezi jeho nejpůsobivější díla patří skladba na text básníka Edwarda Esche Lux Aurumque. Neméně originální avšak o generaci starší Morten Lauridsen bude zastoupen mystickou úpravou středověkého chorálního textu O magnum Mysterium. Rene Clausen, sbormistr proslulého Concordia Choir zastupuje generaci sbormistrů a skladatelů, kteří se se významně podílí na formování současného amerického sborového zvuku. Jeho mistrovská skladba All that Hath Life and Breath s prvky sborové improvizace patří ke kmenovému repertoáru mnoha sborů. V ateliéru budou samozřejmě zastoupeny i moderní úpravy černošských spirituálů, které stále patří k tomu nejlepšímu z americké hudební tradice. Uslyšíme dvě díla předních černošských skladatelů a aranžérů. Andre Thomas bude zastoupen energicky nabitou skladbou Going up to Glory a Mosese Hogana bude reprezentovat proslulá úprava spirituálu s názvem I am Gonna Sing 'Till the Spirit Moves in my Heart.
Lukáš Prchal (*1980) absolvoval dirigování ve třídě prof. Hynka Farkače na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Ale protože vyrůstal v Pražském dětském sboru, stalo se sbormistrovství nakonec nějak přirozeně jeho hlavním oborem. V roce 2002 převzal po Čestmíru Staškovi smíšený sbor Mikrochor, od roku 2003 je uměleckým vedoucím a cappella ženské vokální skupiny Brécy (www.brecy.info), kde zároveň jako beatboxer zastupuje basovo-bicí sekci. Přestože již v dětství pochopil, že být sbormistrem dětského sboru je očistec, stejně této zkušenosti neunikl a 6 let vedl DS Chorus Angelus. Jako aranžér se specializuje na a cappellovou non-artificiální hudbu. Je skrytým trumpetistou a otevřeným nepřítelem klavíru. Absolvoval sbormistrovské kurzy u prof. Wolfganga Schäfera v Německu. Uvedl několik premiér, s Ester Kočičkovou a Petrem Wajsarem provozuje velkosborový tanečně-hudební projekt Mandelbrotovy Kostičky. Je známý neskrývanou radostí z četných spoluprací s popovými, rockovými, punkovými a metalovými umělci a performery (Michal Pavlíček, česká verze Pink Floyd: The Wall, Už jsme doma, Atari Terror, 4th Face...).
Beránek měsíc
text: Ch. Morgenstern
hudba Petr Wajsar
Ukázky na
http://wajsar.com/website/mp3/okh_beranek_lunovis.mp3
http://wajsar.com/website/mp3/okh_beranek_skret.mp3
http://wajsar.com/website/mp3/okh_beranek_lalula.mp3
Je to skladba starší než MbK, ale Wajsarův rukopis je v ní zřetelně patrný - svérázná rytmičnost, bohatá zahuštěná harmonie, mystično, vtip .... jak říkám: více než plnohodnotná náhrada.
Je to pro 6-tihlasý ženský sbor, smyčcový orchestr, bicí a elektroniku.
My to provedeme jen s elektronickým základem, tj. bez živých nástrojů - pouze sbor a halfplayback (čili stejný setup, jako měl být na MbK).
Bent Peder Holbech - Missa Rotna
pro smíšený sbor, sopránové a barytonové sólo s doprovodem klavíru, kytary a bicích.
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 25. 8. 2011 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
15:00 - 20:00 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 23:30 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 18:30 | večeře (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 26. 8. 2011 | |
7:15 - 8:30 | snídaně (internát Zeyerova) |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
14:45 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují sbory Rozkvet, World Voices, instrumentalista Radim Zenkl aj. | |
21:00 - 01:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 27. 8. 2011 | |
7:15 - 8:30 | snídaně (internát Zeyerova) |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:45 - 14:15 | oběd (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:45 - 19:00 | večeře (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se ateliéry s duchovním repertoárem a hostující sbory | |
neděle 28. 8. 2011 | |
6:45 - 8:00 | snídaně (internát) |
7:30 - 7:45 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 12:30 | Závěrečný festivalový koncert - Dům kultury |
účinkují všechny festivalové ateliéry | |
12:30 - 14:15 | oběd (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
po obědě | závěr festivalu - šťastnou cestu ! |
je již léta považován za odborníka v oblasti české hudby 17. století. Ve své osobě spojuje interpretační mistrovství (jako sólista a dirigent) s hlubokými teoretickými znalostmi a téměř dvacetiletou praktickou zkušeností s rekonstrukcí starých rukopisů, jejichž výsledkem byla řada novodobých premiér skladeb starých mistrů.
R. H. se začal hudbě profesionálně věnovat po absolutoriu přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze. Ukončil studium hudební teorie na hudební fakultě Akademie musických umění v Praze, kde zároveň studoval varhany u profesorů Milana Šlechty a Jaroslava Tůmy. Kromě toho studoval cembalo u Helmuta Frankeho a Johna Tolla. Za své nejdůležitější učitele a vzory v oblasti staré hudby považuje Marcina Szczycinského, uměleckého vedoucího Bornus Consort Warszawa a Dr. Holgera Eichhorna, zakladatele a uměleckého vedoucího souboru Musicalische Compagney Berlín.
Od r. 1991 Robert Hugo působí jako varhaník universitního kostela Nejsv. Salvátora v Klementinu. Pravidelně vyučuje na letní škole staré hudby České hudební společnosti ve Valticích. Přednáší hudebně - teoretické předměty na Vysoké škole pro duchovní hudbu v Görlitz.
R. H. spolupracoval s mezinárodně uznávanými soubory jako Musicalische Compagney Berlin, Pro Cantione Antiqua London, Bornus Consort Warszawa a sólisty jako Magdalena Kožená, Simon Standage nebo Jiří Stivín. Působil jako dirigent Janáčkova divadla v Brně. Jako sólista se věnuje převážně historickým varhanám a klávesovým nástrojům jihoněmecké oblasti. Koncertuje v mnoha Evropských zemích, především ale v Čechách, Německu a Polsku.
Robert Hugo je znám svou výzkumnou prací na poli české a jihoněmecké barokní hudby. Přednáší a publikuje na toto téma. Vyvrcholením této činnosti je řada objevů a novodobých premiér děl barokních mistru jako J.D.Zelenka, G.Carissimi a Adam Michna.
Ateliér je nachystán pro všechny, kteří touží ochutnat vybrané lahůdky z bohatého skandinávského sborového talíře. K mání budou pokrmy ledové i horké, sladké i hořké, hravé i děsivé, v každém případě však s ambicemi nevratně zasáhnout zpěváky i posluchače. Předpokládaným výstupem bude jednolitý celek za spoluúčasti bicích nástrojů, ke slovu přijde i sborová improvizace. Jádrem pak bude minikantáta Výstraha boháčům, tlumočící silné a aktuální biblické poselství.
Gunnar Eriksson (arr.): To The Mothers in Brazil/Salve Regina
Instrumentální skladbičku To The Mothers in Brazil hrával její autor – jazzový pianista Lars Jansson – čas od času se svým triem. Poté zaujala proslulého sborového aranžéra Gunnara Erikssona, který ji přetavil do sborové podoby a stvořil tak jeden z nejoblíbenějších kousků severské sborové literatury.
Sven-David Sandström: To see the World
Vizionářský text romantika Williama Blakea („Spatřit svět v zrnku písku“) a kompoziční cit sborového kouzelníka Svena-Davida Sandströma daly vzniknout této pozoruhodné meditativně-zvukové pochutině.
Thomas Jennefelt: Warning to the Rich (Výstraha boháčům)
Minikantáta z pera guru moderní švédské sborové hudby Thomase Jennefelta, komponovaná na text biblické knihy Jákob, si bere na mušku samolibé hromaditele majetku a hodlá jim řádně zatopit pod kotlem.
Rev. Raymond Wise, Ph.D., zahájil svou hudební kariéru ve třech letech, když začal zpívat gospely s rodinnou skupinou “The Wise Singers”. Studoval v Baltimore City Public School a v roce 1979 absolvoval Paul Laurence Dunbar Community High School jako druhý nejlepší z pěti set studentů. Ve studiu pokračoval na Denison University v Granville ve státě Ohio, kde reformoval pěvecký sbor Black Student Union Choir, založil soubor Black Student Union Ensemble a Dandee Company a získal bakalářský titul v hudebním oboru. Na státní Univerzitě v Ohiu získal postgraduální stipendium a magisterský titul v oboru hudební výchovy a dosáhl učitelské kvalifikace. Na státní univerzitě v Ohiu také obhájil disertační práci specializovanou na afroamerický gospel a jeho vývoj v letech 1900–2000.
Raymond Wise dirigoval přes 30 sborů a připravoval je pro spolupráci s umělci jako Kenny Rogers, Diana Ross, Yolanda Adams, Tramaine Hawkins, Wintley Phipps, atd. Byl hlavním sbormistrem při světové premiéře opery Leslieho Burra "Vanqui" (Opera Columbus Production) a druhým sbormistrem při nastudování opery Aida (rovněž Opera Columbus Production).
Raymond Wise napsal přes 500 skladeb, které zazněly v provedení a na nahrávkách nejrůznějších umělců v místním, národním i mezinárodním měřítku. K nejvýznamnějším patří „Afroamerická suita“ pro basbaryton a sbor. Rovněž je spoluautorem scénáře “God What Color Is Trouble” s režisérem Ronem Pittsem, a také autorem hudby k více než dvaceti původním hudebním divadelním hrám včetně „Tmavé symfonie“ („Dark Symphony“) Dwighta Collina, „Sněhové královny“ ve zpracování Samuela S. Davise a představení „Poslouchej srdcem“ (“Listen With Your Heart”) společnosti Amera-flora. Rovněž je autorem dětské opery “Barefoot” („Bosí“).
V roce 2003 Dr. Wise vydal cyklus Raymond Wise Choral Sheet Music Series, který obsahuje přes 100 jeho úprav spirituálů a gospelů. Roku 2004 vydal antologii spirituálů nazvanou „21 spirituálů pro 21. století“. Obsahuje jeho 21 koncertních úprav spirituálů. Tato sbírka je oceňovaná a zpívaná sbory po celém státě. Po jejím vydání dostal Raymond Wise nabídky na původní skladby pro festival Penn State University Spiritual's Festival, pro The American Spiritual's Ensemble a pro Hartwick College International Choral Festival, který se konal k poctě Mosese Hogana v Praze v létě 2008. Díky Hartwick College a tomu, že tu pořádal v letech 2008 a 2009 gospelové festivaly, vešel Raymond Wise v širší známost.
V roce 1989 založil Raise středisko The Center For The Gospel Arts pro vzdělávání interpretů gospelů i širší veřejnosti. Vytvořil speciální studijní plány a studijní texty zaměřené na gospel. Středisko organizuje několik kurzů týdně, od jeho založení jich je už přes 5000. Raymond Wise v současnosti vede kurzy gospelu a diriguje gospelové soubory na státní univerzitě v Ohiu a na Denison University, v semináři Trinity Lutheran Seminary, a na dívčí škole the Columbus School for Girls.
uvedené časy jsou pouze orientační a mohou se mírně lišit |
|
čtvrtek 26. 8. 2010 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v Centru Babylon - Konferenční sál |
15:00 - 20:00 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 24:00 | ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. |
17:00 - 18:30 | večeře (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 27. 8. 2010 | |
7:15 - 8:30 | snídaně (internát Zeyerova) |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Centru Babylon - předsálí Konferenčního sálu |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
14:45 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
19:00 - 20:30 | 1. festivalový koncert - KSC Lidové sady |
účinkují sbory Akcent, Bohemiachor a sólista Adam Christie | |
21:00 - 01:00 | společenský večer pro účastníky v Centru Babylon - sál EXPO |
sobota 28. 8. 2010 | |
7:15 - 8:30 | snídaně (internát Zeyerova) |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:45 - 14:15 | oběd (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:45 - 19:00 | večeře (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se část ateliérů s duchovním repertoárem a jako hosté sbor Cum decore z Liberce. | |
neděle 29. 8. 2010 | |
6:45 - 8:00 | snídaně (internát) |
7:30 - 7:45 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Centra Babylon - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Centru Babylon - sál EXPO |
10:30 - 13:00 | Závěrečný festivalový koncert v Centru Babylon - sál EXPO |
účinkují všechny festivalové ateliéry | |
13:00 - 14:15 | oběd (Centrum Babylon - Zámecké sklepení) |
po obědě | závěr festivalu - šťastnou cestu ! |
Těžiště naší práce bude spočívat ve hledání krásného sborového zvuku a jeho podpory pomocí alikvotního zpěvu. V rámci dělených zkoušek budou mít účastníci možnost absolvovat v malých skupinkách pod vedením zpěváků Spektra minikurs alikvotního zpěvu. Na studovaných skladbách pak novou pěveckou techniku hned vyzkoušíme.
Atelier je určen sbormistrům a zpěvákům, kteří hledají krásu akustického souznění v pěveckém sboru. Alikvotním zpěvákům, kterým nejde jen o meditační zpěv a sborovým zpěvákům, kteří se chtějí naučit i alikvotně zpívat. Všem, pro které je již samotný krásný zvuk sboru dostatečně přitažlivým fenoménem.
Od účastníků ateliéru se letos neočekávají zkušenosti s alikvotním zpěvem, naopak se očekává solidní naposlouchání nahrávek a částečná příprava podle not.
Zkoušky budou vedeny v českém a německém jazyce.
V roce 1993 založil sbor Gymnázia J. K.Tyla, v roce 1996 se postavil do čela Komorního sboru Kantiléna a podnítil vznik Královéhradeckého mužského sboru. V roce 1999 uskutečnil svůj velký sen a v Pardubicích založil Chlapecký sbor BONIFANTES. Přes své mládí získal řadu ocenění za mimořádný dirigentský výkon a dramaturgii. Během krátké doby se svými sbory získal na různých mezinárodních soutěžích 16 zlatých (např. s Královéhradeckým mužským sborem na 1. světové sborové Olympiádě v rakouském Linzi v kategorii mužských sborů) a 13 stříbrných medailí.
Ve své skladatelské činnosti se Jan Míšek věnuje především kantátové tvorbě (Inter arma silent musae, Holčička se sirkami) a hudbě pro divadlo (Únos aneb červenobílá komedie). V roce 2008 se se svou skladbou Hachnisini Takhat Kenafech stal vicelaureátem soutěže "International Joseph Dorfman composer\'s competition". Unie českých pěveckých sborů mu za rok 2003 udělila cenu "Sbormistr Junior". Jan Míšek je také šéfredaktorem a duchovním otcem projektu SBOR.CZ, českého internetového serveru pro sborové umění. Odborníky je oceňován zejména za interpretaci hudby 20. století, v současné době se též věnuje studiu autentické interpretace staré hudby. Vedle sbormistrovské práce se též věnuje dirigování orchestru.
čtvrtek 27. 8. 2009 | |
13:00 - 18:30 | registrace účastníků v předsálí Domu kultury |
15:00 - 20:00 | ubytování - na internátě Zeyerova |
16:00 - 24:00 | ubytování - v tělocvičně Zš Barvířská ul. |
17:00 - 18:30 | večeře (Eurest) |
18:30 - 19:30 | zahájení festivalu a společné zpívání v Domě kultury |
20:00 - 23:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
pátek 28. 8. 2009 | |
7:15 - 8:30 | snídaně (internát Zeyerova) |
8:30 - 10:00 | dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Domě kultury |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
13:00 - 14:30 | oběd (Eurest) |
14:45 - 17:30 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:00 - 19:00 | večeře (Eurest) |
19:00 - 20:30 | 1. festivalový koncert - KSC Lidové sady |
účinkují sbory Ventilky, Kakofon, Blue Stone | |
21:00 - 01:00 | společenský večer pro účastníky v Domě kultury |
sobota 29. 8. 2009 | |
7:15 - 8:30 | snídaně (internát Zeyerova) |
9:00 - 10:00 | rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
12:45 - 14:15 | oběd (Eurest) |
14:00 - 18:00 | ateliérové zkoušky - dle rozpisu |
17:45 - 19:00 | večeře (Eurest) |
20:00 - 21:30 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Antonína Velikého - Sokolovské nám. |
Představí se část ateliérů s duchovním repertoárem a jako hosté komorní sbor Rosex z Liberce a alikvotní sbor Spektrum z Prahy. | |
neděle 30. 8. 2009 | |
6:45 - 8:00 | snídaně (internát) + výdej balíčků |
7:30 - 7:45 | odjezdy autobusů z internátu Zeyerova do Domu kultury - dle rozpisu |
8:00 - 10:00 | rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury |
10:30 - 13:00 | Závěrečný festivalový koncert v Domě kultury |
účinkují všechny festivalové ateliéry | |
13:30 | závěr festivalu - šťastnou cestu ! |
Pracoval s mnoha českými i zahraničními orchestry. V roce 1996 založil Malostranský komorní sbor, spoluzaložil a vede také Pocket Opera Prague. Od roku 2006 je dirigentem Národního divadla. V současné době je dirigentem Českého studentského orchestru, který už druhým rokem pořádá cyklus koncertů pro mladé - Čtyři kroky do n(N)ového světa.
Jeho skladby se hrají na mnoha koncertních a festivalových pódiích doma i v cizině, je častým autorem hudby pro divadlo, film či rozhlasové hry. Řadu jeho skladeb zaznamenaly české nebo zahraniční rozhlasové stanice.
Kompozice koncertních skladeb a opery je hlavním předmětem Smolkovy umělecké činnosti.
Od roku 2000 se věnuje více vokální hudbě a zvláště opeře (Walden, the Distiller of Celestial Dews pro sbor, 2000; Nagano - opera 2001-3; Das schlaue Gretchen - opera pro dětského diváka, 2005). Opera Nagano (o hokeji), vytvořená na objednávku Národního divadla v Praze, získala národní cenu Alfreda Radoka za rok 2004.
Velmi zajímavé staroslověnské zpěvy nastudoval s plzeňskou Českou písní již v 70.letech tehdejší sbormistr Zdeněk Lukáš. A cappelové kompozice neznámých autorů brzy obohatily repertoár sboru a pro svoji působivost i při svém průhledném, jednoduchém zpracování zůstaly dlouho v jeho repertoáru.
Skladba Pavla Česnokova, jednoho z předních skladatelů ruské pravoslavné církve, je určena basovému sólu a smíšenému sboru. Patří v této oblasti k nejzpívanějším a nejoblíbenějším.
Zdeňka Lukáše zná každý sborový zpěvák především jako upravovatele českých lidových písní. Dvě vybrané úpravy jsou sice méně známou výjimkou v jeho tvorbě, ale nezapřou Lukášovu geniální invenci. Navíc se dramaturgicky hodí k "východnímu" zaměření celého ateliéru.
Charakter ateliéru dokreslují slova sbormistra Romana Válka:
"Ateliér bude tvůrčím happykunst ateliérem, kde vše vznikne na místě. Autor složí, asistent nakopíruje, já nacvičím. Základními segmenty bude témbrová hudba, která se nezkouší, ale přímo improvizuje - laponští pastevci, jihoafrické kmeny, stáda pakobylek, trpící mutanti apod. Předpokládám, že v pátek autorovi předvedeme potenciál sešedšiho se sboru a do rána dle mobility bude skladba na světě."
Více o autorovi hudby na www.Franz.wz.cz
Miroslava Raichla má sborová veřejnost v povědomí především jako autora skvostných sborových úprav lidových písní, jeho vlastní tvorba je však poněkud opomíjena. Přinášíme proto jeden z jeho sborových cyklů s názvem Roční rozmary, který je dokladem autorovy bohaté invence, jež není příliš nápadná ve smyslu prvoplánové efektnosti, velikášské nabubřelosti a podbízivé atraktivnosti. Je to hudba skromná, klidná a konejšivá, mající jádro v krásném básnickém textu Václav Fischera. Jednoduchými, ale rafinovanými hudebními prostředky Raichl vystavěl formálně uzavřenou sborovou suitu, která by mohla být repertoirovou ozdobou nejednoho vokálního tělesa.
Čtvrtek 23.8.2007 | ||
13:00 - 18:30 | Registrace účastníků v Domě kultury | |
14:00 - 20:00 | Ubytování - na internátě Zeyerova | |
14:00 - ? | Ubytování - v tělocvičně ZŠ Barvířská ul. | |
18:30 - 19:30 | Zahájení festivalu a společné zpívání v Domě kultury | |
20:00 - 23:00 | 1. ateliérové zkoušky - dle rozpisu | |
Pátek 24.8.2007 | ||
8:30 - 10:00 | Dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Domě kultury | |
9:00 - 10:00 | Rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury | |
10:30 - 13:00 | 2. ateliérové zkoušky | |
14:30 - 17:30 | 3. ateliérové zkoušky | |
19:00 - 20:45 | 1. festivalový koncert - KSC Lidové sady účinkují sbory Víceméně v tónině, Rasa (Lotyšsko) Coral Stma. (Španělsko), Bohemiachor (ČR) |
|
21:00 - 01:00 | Společenský večer pro účastníky v Domě kultury | |
Sobota 25.8.2007 | ||
9:00 - 10:00 | Rozezpívání a společné zpívání v Domě kultury | |
10:30 - 13:00 | 4. ateliérové zkoušky | |
14:00 - 18:00 | 5. ateliérové zkoušky | |
19:30 - 21:00 | 2. festivalový koncert - Kostel sv. Kříže - Malé nám. účinkují sbory Rasa (Lotyšsko), Coral Stma. (Španělsko), ateliéry 1, 2 tj. "Hudba barokních mistrů", "Staroslověnské a pravoslavné zpěvy" |
|
Neděle 26.8.2007 | ||
8:00 - 10:00 | Rozezpívání a zvukové zkoušky v Domě kultury | |
10:30 - 13:00 | Závěrečný festivalový koncert v Domě kultury | |
Účinkují všechny festivalové ateliéry | ||
13:30 | Závěr festivalu - šťastnou cestu ! |
Je členem Pražského filharmonického sboru, se kterým jako hostující sbormistr mj. nastudoval Bachovu h moll msi pro festival v Ravenne, souboru Gutta Musicae, mužského souboru Fraternitas literatorum a francouzského souboru Doulce memoire, zaměřených na starou hudbu.
Věnuje se také pedagogické práci a jako multiinstrumentalista též nonartificiální hudbě.
Sylke Zimpel je nositelkou mnoha ocenění ze skladatelských soutěží sborové hudby.
"... Skládání a dirigování jsou pro mě dvě neoddělitelné věci. Z praxe vím, jak může píseň znít, co funguje, co je realizovatelné, přičemž neustále experimentuji se svými sbory. Při skládání písní propracuji podle možností každý jednotlivý hlas tak, jako by to byla samostatná melodie."
Jako sborový zpěvák i jako sólista pak vystřídal na 60 evropských ansámblů a měl možnost spolupracovat i s mnoha významnými profesionálními zpěváky (např.King Singers) a sbormistry. Zpíváním si vydělával na studium.
S alikvotním zpěvem se poprvé setkal v roce 1983 (při setkání s Joachimem Ernstem Berendtem) a tato pěvecká technika mu hned učarovala. Začal se alikvotnímu zpěvu intenzivně věnovat a když zjistil, že při úspěšné vědecké kariéře nemá na zpívání dost času, rozhodl se pro zpěv a vědeckou dráhu opustil.
V současné době patří mezi nejlepší alikvotní zpěváky na světě (v polyfonním alikvotním zpěvu mu mohou konkurovat snad jen Christian Zehnder a Stuart Hinds). Pořádá semináře alikvotního zpěvu po celé Evropě. Své rozsáhlé vědomosti shrnul před nedávnem do první obsáhlejší publikace o alikvotním zpěvu, která kdy v němčině vyšla.
V Aachen založil alikvotní pěvecký sbor, se kterým se v Liberci během festivalu na koncertě představí.
Wolfgang Saus má v alikvotním zpěvu i velké organizační zásluhy: na internetu zřídil rozsáhlý webový portál (www.oberton.org), jeho prostřednictvím ji mnoho alikvotních zpěváku navázalo mezinárodní kontakty.
Poté dirigoval mimo jiné Sbor švédského rozhlasu, Komorní sbor Erica Ericsona, Sbor západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem, Sbor severoněmeckého rozhlasu v Hamburku, soubor Stockholms Sinfonietta a Ruskou komorní filharmonii v Sankt Petěrburgu.
Od roku 2001 je Steffen Schreyer profesorem sbormistrovství na katolické akademii chrámové hudby (Katholische Hochschule für Kirchenmusik) St. Gregorius v Cáchách, kde vyučuje dirigování a řídí komorní sbor.
Čtvrtek 24.8.2006
Pátek 25.8.2006
Sobota 26.8.2006
Neděle 27.8.2006
Skladbu jsem vystudoval ve třídě prof. Jiřího Dvořáčka v Praze.
Po absolutoriu jsem pracoval jako sbormistr dětského sboru Českého rozhlasu Praha a Brixiho Akademického Sboru.
Pak ovšem přišla vojna - a po vojně bylo všechno jinak. Dětská redakce v rozhlase byla rozpuštěna a s ní i sbor.
Nyní už jsme 12 let s dětmi na vlastní noze a protloukáme se, jak to jde. Sbor se jmenuje Kvodlibet.
Spolupracuji i s velmi nadějným smíšeným sborem Siloe, který sídlí v Praze.
Pokud se chcete dovědět víc, tak se přihlaste do ateliéru "Japonské inspirace"!
Její otec, Koloman Bitto, byl vynikající a velmi známý romský muzikant.
Po absolvování Janáčkovy konzervatoře v Brně,nastoupila angažmá v Divadle Na provázku.V roce 1982 se přestěhovala do Walesu, kde začala koncertovat a později také učit romské písně.
"Zpívat umí každý, v každém z nás je neuvěřitelná síla a zpěv srdcem tuto sílu uvolňuje" říká Ida - a její zpěv nenechá nikoho na pochybách.
V roce 1995 se natrvalo vrátila domů a usadila se v Bystrém na Českomoravské vysočině. Zde založila Mezinárodní školu pro lidský hlas a pokračuje v práci, kterou započala ve Walesu. Její kursy vycházejí ze zkušeností a z inspirace svými východními, romskými kořeny. O její práci bylo natočeno již několik dokumentárních filmů. V roce 1998 založila spolu se svým partnerem Desideriem Duždou romskou skupinu Romano rat (Romská krev), s níž koncertuje po celém světě.
čerpáno z www.kelarova.com
Čtvrtek 25. 8. | |
13.00 - 18.30 | Registrace v Domě kultury |
14.00 - 20.00 | Ubytování na internátě Zeyerova |
18.30 - 19.30 | zahájení festivalu a 1. společné zpívání v Domě kultury |
19.30 - 23.00 | 1. zkoušky v ateliérech |
Pátek 26. 8. | |
08.30 - 10.00 | Dodatečná registrace pro opozdilé účastníky v Domě kultury |
09.00 - 10.00 | Rozezpívání a 2. společné zpívání v Domě kultury |
10.30 - 13.00 | 2. zkoušky v ateliérech |
14.30 - 18.30 | 3. zkoušky v ateliérech |
19.30 - 20.45 | Sborový koncert (vystoupili hosté festivalu) |
21.00 - 00.30 | Společenský večer v Domě kultury |
Sobota 27. 8. | |
09.00 - 10.00 | Rozezpívání a 3. společné zpívání v Domě kultury |
10.30 - 13.00 | 4. zkoušky v ateliérech |
14.00 - 18.00 | 5. zkoušky v ateliérech |
19.30 - 20.45 | Koncert alikvotního ateliéru a hostů festivalu v kostele |
Neděle 28. 8. | |
08.00 - 10.10 | zvukové zkoušky ateliérů (dle rozpisu v (Domě kultury) |
10.30 - 13.00 | Slavnostní koncert se společným zpíváním |
13.30 | Šťastnou cestu! |
Pátek 27. 8. |
Od 13.00 Od 14.00 17.00 - 18.30 18.30 - 19.30 20.00 - 23.00 |
v Domě kultury - registrace ubytování na internátě a v tělocvičně večeře Zahájení festivalu a společné zpívání v Domě kultury 1. zkoušky ateliérech |
Sobota 28. 8. |
07.00 - 08.30 09.00 - 10.00 10.30 - 13.00 12.45 - 14.00 14.00 - 17.00 17.30 - 19.00 18.30 - 20.30 20.30 - 24.00 |
snídaně rozezpívání a společné zívání v Domě kultury 2. zkoušky v ateliérech oběd 3. zkoušky v ateliérech Alikvotní koncert večeře společenský večer v Domě kultury |
Neděle 29. 8. |
od 06.30 07.30 07.45 08.00 - 10.10 10.30 - 13.00 13.30 |
snídaně odjezd autobusu z internátu - ateliéry 1 a 2 odjezd autobusu z internátu - ateliéry 3,4,5 a 6 zvukové zkoušky ateliérů v Domě kultury Slavnostní koncert (i se společným zíváním) Šťastnou cestu |
Pátek 29. 8. | |
Od 13.00 18.30 - 19.30 20.00 - 23.00 24.00 |
v Domě kultury - registrace Zahájení festivalu a společné zpívání v Domě kultury 1. zkoušky ateliérech večerka |
Sobota 30. 8. | |
07.30 - 08.30 09.00 - 10.00 10.30 - 13.00 12.45 - 14.00 14.30 - 15.45 16.00 - 18.30 18.30 - 20.00 20.30 - 24.00 24.15 |
snídaně rozezpívání a společné zívání v Domě kultury 2. zkoušky v ateliérech oběd koncert hostujících sborů 3. zkoušky v ateliérech večeře společenský večer v Koloseu večerka |
Neděle 31. 8. | |
od 7.30 08.30 - 10.10 10.30 - 13.00 13.30 |
snídaně zvukové zkoušky ateliérů v Domě kultury Slavnostní koncert (i se společným zíváním) Šťastnou cestu |
Prvních 10 ročníků festivalu se konalo v Havlíčkově Brodu v letech 1989 až 2001
T. Morley, H. L. Hassler,
C. Debussy, F. Poulenc, E. Zámečník
B. M. Černohorský - Quem lapidaverunt
J. Haydn - Theresienmesse
E. Toch: Fugae aus der Geographie für sprechenden Chor
Z. Lukáš - Te Deum
Z. Lukáš - Úpravy lidových písní pro smíšený sbor
J. Krček - Šly panenky silnicí
Carl Orff - Stücke für Sprechchor (výběr)
J. Johansen, E. Kullberg - Eversmiling Liberty (výběr)
Spirituál – Siyahamba
N. Luboff – All My Trials
N. Luboff – Wade In The Water
M. Matamoros, E. Silva - Dulce Embeleso
J. Hudson, R. Sund Goodnight - Well It's Time To Go
Petr Eben – Missa con populo
pro smíšený sbor, sólo, varhany a tři žestě
J. P. da Palestrina - Moteto „Ego sum panis vivus“
G. Croce – Missa sexti toni
Bohuslav Martinů – Otvírání studánek
A. Ramirez – Salmo 150
Singers unlimited – Vánoční koledy
Výběr z jazzového alba „Christmas“
C. M. Bellman / R. Sund - Käraste bröder
Hugo Alfvén - Vallvisa - Limu Limu Lima
Gunar Eriksson - Till Österland will jag fara
J. S. Bach / G. Eriksson - Komm Susser Tod
The Beatles / R. Radström - Something
The Beatles / Bürström - Yesterday
Zdeněk Lukáš – Missa brevis - výběr
B. Martinů – Čtyři písně o Marii (výběr)
B. Martinů – Čtyři písně o Marii (výběr)
Skladby ze zpěvníku EC Repertoire
F. Loewe – Wouldn´t It Be Loverly?
G. Gerschwin – Summertime
J. Lennon, P. Mc. Cartney – I Will
Miroslav Raichl – Něbuj se, Maryško
Miroslav Raichl – Počúvaj, počúvaj
Miroslav Raichl – Milování bez vídání
Jan Novák – Ioci vernales
Václav Trojan – České pastorely pro dívčí sbor
Leonard Bernstein – Warm up
V. Nees – Ricordi di Sicilia
Bohuslav Martinů – Aj, stupaj
Bohuslav Martinů – Chceme, my se chceme
Bohuslav Martinů – Půjdeme, půjdeme
Kocourov 7
46342 Bílá
IČ: 05604681
© Copyright 2019 Bohemia cantat Liberec