
Sbormistři
Přehled sbormistrů letošního ročníku v abecedním pořadí.

Keith Acheson je irský skladatel a dirigent sídlící v Belfastu v Severním Irsku. Po získání BMus (Hons) v roce 1996 získal doktorát v oboru kompozice na Ulsterské univerzitě v roce 2002.
Spolu s mnoha skladbami pro sbor nastudoval díla jako Ulster Orchestra, Gemini Ensemble, HuuJ Ensemble, Arco String Quartet, sopranistky Megan Mooney a Anna Gregg a kytarista Brian Keenan. V posledních letech dirigoval tři světové premiéry vlastních děl, z nichž jedna uzavřela v roce 2023 Belfast International Arts Festival.
V současné době je hudebním ředitelem Fermanagh Choral Society, Lindsay Chorale, Sing for Life a Crescendo Community Choirs a Belfast Health and Social Care Trust a Citi Belfast zaměstnaneckých sborů. Nedávné vrcholy těchto sborů zahrnovaly dirigování irské premiéry „Requiem for Solace“ Kim Andre Arnesena s Fermanagh Choral Society v roce 2024, stejně jako rekviem Fauré a Goodall v letošním roce, a dirigování sboru Sing for Life v představení po boku oceněné a Grammy-nominované skupiny Celtic Woman.

MgA. Patrik Buchta vystudoval obor dirigování sboru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (2017–2023). Na brněnské konzervatoři si zároveň rozšiřuje vzdělání ve hře na varhany (2020 – dosud). Na Cyrilometodějském gymnáziu a střední odborné škole pedagogické v Brně působí v dívčím pěveckém sboru Cantate (2017 – dosud) a na Ústavu hudební vědy při filozofické fakultě Masarykovy univerzity ve smíšeném sboru Ensemble versus (2023 – dosud), kde se zaměřuje na díla soudobé duchovní hudby. Má za sebou spolupracáci i s dalšími sbory: Vachův sbor moravských učitelek (2018–2024) , Chrámový sbor Šlapanice (2014–2024), Český sbormistrovský sbor, Vox iuvenalis, Choirchestra, Bohemiachor, Schola brněnské mládeže, Smíšený sbor JAMU. Zúčastnil se několika sbormistrovských kurzů pod vedením našich i zahraničních lektorů (Andrea Brown, Václav Luks, Jaroslav Brych, Miriam Němcová, Josef Surovík atd.). Se sbory Cantate a s Vachovým sborem moravských učitelek se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních soutěží (např. Evropský festival mladých v belgickém Neerpeltu, Svátky písní Olomouc, Slovakia Cantat atd.). Vedle sbormistrovské činnosti působí jako liturgický varhaník ve farnosti Nanebevzetí Panny Marie ve Šlapanicích a v minoritském chrámu sv. Janů v Brně.

Svou hudební profesionální dráhu odstartovala v operním sboru Divadla F.X.Šaldy v Liberci, ve kterém také získala své první malé sólové role.
Studium hudby na Oakland University a University of Michigan jí umožnilo studovat s nejvýznamnějšími světovými kapacitami a působit v nejrůznějších operních a muzikálových představeních.
Během let strávených v USA působila Lucie mimo jiné také jako vokální sólistka, privátní lektorka zpěvu a manažerka hudební školy v Michiganu.
Na počátku roku 2011 založila Lucie svůj vlastní projekt, pražský smíšený pěvecký sbor Lucky Voice Band. Ten se od svého počátku zásadně rozrostl a získal pod vedením Lucie několik zlatých ocenění na nejrůznějších soutěžích.
V roce 2012-13 převzala vedení chrámového sboru Ignis v Praze a od roku 2015 také komorní sbor Myšmaš.

Silvie Langrová (Pálková) (*1974) stojí v čele libereckého Severáčku od roku 1997. V dětství získala výbornou hudební a pěveckou průpravu jako členka a později i sólistka dětského sboru Jitro. S tímto tělesem absolvovala stovky koncertů v Evropě a USA. Po studiu na gymnáziu vystudovala operní zpěv na konzervatoři v Pardubicích ve třídě Svatavy Šubrtové. Cenné zkušenosti získala také jako členka vokálně-instrumentálního souboru ReBelcanto pod vedením hudebního skladatele Miroslava Raichla. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obory hudební výchova a sbormistrovství.
Silvie Langrová se kromě sbormistrovské práce věnuje též organizování seminářů pro sbormistry, zasedá v porotách našich i zahraničních sborových soutěží (mj. Llangollen – Velká Británie, Cantonigros – Španělsko, Praha, Nový Jičín ad.). Za svou sbormistrovskou činnost obdržela Cenu Františka Lýska za rok 2016. V současné době studuje v doktorském programu na Univerzitě Hradec Králové.

Sbormistrovskými sklony trpím asi od svých pětadvaceti let. Před tím jsem vedl nadějný a spořádaný život.
Zpíváním mne kdysi nakazil kamarád Karel Virgler, choroba se u mne rychle ujala a záhy propukla v plné síle. Jsem docela úspěšný bacilonosič - zakládám sbory všude, kde se pohybuji. Sbory pak většinou existují dál - i když se od nich vzdálím.
V současnosti vedu čtyři sbory: v Praze Spektrum, ve Švýcarsku Happy Hours, v Itálii Ayangenu a v Rakousku Hlahol. Kromě toho působím jako lektor na různých sborových seminářích (spirituály, hlasová výchova ve sboru, alikvotní zpěv, česká hudba) především v německy mluvící cizině. Většinou se mi povede zpíváním nakazit další nic netušící oběti a jsem přitom velmi šťastný.
Dejte si na mne pozor!

Dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl (1974, Jablonec n.N) zastával již během studia na konzervatoři v Teplicích funkci koncertního mistra Severočeské filharmonie. Absolvoval pražskou Akademii múzických umění v oboru dirigování (2002) a studoval violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Zároveň se zúčastnil mnoha kurzů zaměřených na stylovou interpretaci (Chinon, Mainz, Basel, Valtice...)
Jako dirigent a sbormistr spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty (např. Magdaléna Kožená, Phillipe Jaroussky, The New Israeli Vocal Ensemble, Boni Pueri, Orlando Consort, Pražský komorní sbor, Les Musiciens du Paradis, Pražská komorní filharmonie…). Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby.
Zájem o dobovou interpretaci ho v roce 1992 přivedl k založení souboru Musica Florea, s nímž oživuje znovuobjevené autory zejména českého baroka a klasicismu. Je dramaturgem pravidelných koncertních řad v Praze a celé ČR a iniciátorem unikátního projektu převozného barokního divadla Florea Theatrum. Vedle sólové a komorní hry na violoncello se příležitostně věnuje kompozici. Účinkoval na prestižních festivalech (např. Pražské jaro, Rezonanzen Wien, Festival van Vlaanderen Brugge, Tage alter Musik Sopron, Tage alter und neuer Musik Regensburg, Struny Podzimu, Concentus Moraviae). Nahrál desítky CD, z nichž mnohá získala vrcholná ocenění (Diapason 1994, Zlatá Harmonie 1997,Cannes Classical Award 2003.) Nevyhýbá se ani experimentálním projektům, kam patří spolupráce se zpěvačkou Ivou Bitovou (V. Godár Mater, EMC 2007) nebo provádění romantické symfonické hudby na dobové nástroje (A. Dvořák, Arta Records 2009).
V současné době vyučuje dirigování, sbormistrovství chrámové hudby a barokní violoncello na Univerzitě Karlově v Praze a na specializovaných kurzech a seminářích. (např. Mezinárodní škola staré hudby Valtice, Bohemia Cantat v Liberci, Convivium, Akademie múzických umění v Praze, Janáčkova akademie múzických umění v Brně...).